Polska

Poranek

Datowanie
1983
Typ obiektu
Obraz
Technika
olej, płótno
Wymiary
70 x 59
Nr katalogowy
22

Opis

Impresja pejzażowa w beżowych i brunatnych barwach  zakomponowana w prostokącie. Głównym motywem jest potężna sylweta drzewa o krzaczastej koronie z cienkimi długimi gałęziami rozkładającymi się na wszystkie strony. W tle na jaśniejącym brązowym niebie wyłania się świetlisty okrąg słońca. Ponizej dwie idace postaci.

Interpretacja

Miękko malowane impresjonistyczne płótno utrzymane w beżach, ugrach i ochrach. Całą przestrzeń obrazu zajmuje stara wierzba, z wyrastającymi z pnia długimi gałęziami pokrytymi liśćmi i spróchniałymi konarami opadającymi na ziemię. Nisko położone słońce prześwietla gałęzie drzewa, dzięki czemu każdy szczegół staje się czytelny. Przez łąkę zanurzoną w porannej mgle, ścieżką obok wierzby, podążają dwie postaci, mniejsza i większa. Mają jedynie zarysowane sylwetki, bez żadnych szczegółów, co nie pozwala na domysły kim są i dokąd zdążają. 

Bibliografia

– Stanisław Mazuś „Z paletą przez życie” [książka], 2010, wyd. Muzeum Miejskie w Tychach, Galeria Kukuczka, Koniaków, s. 147 (w katalogu mylnie podany rok powstania pracy, jest 1980, powinno być 1983, na co wskazuje sygnatura artysty na obrazie z datą: l.d. St.Mazuś 83).