Polska

Autoportret

Datowanie
2000
Typ obiektu
Rysunek
Technika
rysunek piórkiem, tusz, papier
Wymiary
70 x 100
Data nabycia
2001
Nr katalogowy
297
Wysłuchaj audiodeskrypcji

Opis

Rysunek czarnym tuszem na białym kartonie w konwencji fotorealistycznej przedstawia wykadrowany fragment męskiej twarzy obejmujący część od brwi do ust, ujęty w nieregularny czworobok. Portret ukazuje mężczyznę w średnim wieku z wąsami i brodą, o pełnych ustach i wydatnym nosie z brodawką u jego nasady, mocno zarysowanych brwiach i wąskich, patrzących wprost  na widza  oczach.  
Rysunek wykonany misternym modelunkiem ukazującym trójwymiarowość twarzy, z podkreśleniem wszystkich zmarszczek, porów i niedoskonałości skóry. Delikatne bliki światła rozświetlają twarz nadając temu dość masywnemu obliczu łagodny wyraz.

Bibliografia

– reprod.: „Dziennik Polski” z 4 XI 2000; „Gazeta Krakowska” z 8 XI 2000; „Głos Ziemi Oświęcimskiej” z 17 XI 2000; „Dziennik Polski” z 16 X 2004
– reprod.: Narysował siebie i wgrał, „Dziennik Polski”, 4 XI 2000
– reprod.: Warchoł na koniec wieku, „Gazeta Krakowska”, 8 XI 2000
– reprod.: Nagroda Ministra Kultury ..., „Głos Ziemi Oświęcimskiej”, 17 XI 2000
– reprod.: Wyjątkowy rok, „Dziennik Zachodni”, 17 XI 2000
– reprod.: Szalone ryzyko, „Gazeta Wyborcza” (Gazeta w Radomiu), 18 XII 2000
– Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA [album], red. i oprac. G. Cybulska, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała 2011, ss. 170, 251; – www.galeriabielska.pl
– Pokaz 4. postscriptum. Jak powstają kolekcje sztuki i dizajnu [dostęp: 10.09.2016]
– reprodukcja pracy, https://www.facebook.com/galeriabielska/photos/ms; [dostęp: 20.09.2016]

Wystawy

2000 – III Triennale Autoportretu, Radom; Główna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2000 – Muzeum Sztuki Współczesnej, Dom Esterki, Radom
2001 – III Triennale Autoportretu w Radomiu, Galeria Sztuki Wozownia, Toruń
2002 – wystawa indywidualna, Kysucká galéria, Oszczadnica, Słowacja
2005 – „Kolekcja Galerii Bielskiej BWA”, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała
2008 – wystawa indywidualna, Galeria Sztuki Współczesnej, Katowice; reprod.: kat. wyst.
2009 – wystawa indywidualna, MDSM, Oświęcim
2009 – wystawa indywidualna, Kysucká galéria, Oszczadnica, Słowacja
2010 – „Twarze. Portrety.Maski”, Galeria Uniwersytecka IS UŚ, Cieszyn; reprod.: kat. wyst.
2010 – „50 obrazów”, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała
2011 – “Carpe diem” wystawa dzieł sztuki z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA, Apartamenty Sfera, Bielsko-Biała.

Audiodeskrypcja

Rysunek Pawła Warchoła o tytule „Autoportret”.
Powstał w 2000 roku, w technice tuszu na papierze.
Wysokość 70 cm, szerokość 100 cm.

Zbiory Galerii Bielskiej BWA.

Prostokąt obrazu wypełnia czarno-biały rysunek tuszem, ukazujący realistyczne i szczegółowe zbliżenie na wykadrowaną, uciętą z dołu i z góry twarz artysty, zwróconą w naszą stronę. Dolną, ciemniejszą część rysunku wypełnia czarna, szczeciniasta broda. W niej miejscami odsłaniają się białe przebłyski siwych włosów. Gęsta broda przechodzi płynnie w wąsy w  tej samej kolorystyce. Ich pojedyncze włoski zarysowują się na szarości drobnych ust. Duże, jasnoszare  policzki z licznymi zmarszczkami. Na lewym, tuż nad linią brody, czarny pieprzyk z bielą na czubku nadającą wypukłości. Kolejna czarna brodawka zarysowana u nasady konturowanego delikatną czernią, mięsistego, dużego nosa, o zaznaczonych dużych, owalnych nozdrzach o jednolitej czerni. Oczy głęboko osadzone. Na niemalże czarnych tęczówkach pojedyncze, białe refleksy światła. Powieki zakryte przez mocno wystające i rozrośnięte łuki krzaczastych brwi. Tuż nad nimi, nieregularna, gęsta linia kreskowania ucina portret. Nad nią szerszy pas bieli, łączy się z cieńszymi ujmującymi portret po bokach.

Autoportret wykonany jest w drobiazgowej, niezwykle realistycznej technice. Artysta sporządził rysunek przy pomocy dużej ilości drobnych czarnych kresek. Realizm wizerunku podkreśla mistrzowski warsztat w użytej kresce i tworzonym dzięki niej efektom światłocieniowym.

Paweł Warchoł urodził się w 1958 w Krakowie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. Dyplom z grafiki książkowej u doc. Stanisława Kluski oraz z malarstwa u doc. Romana Nowotarskiego w 1984 roku. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, grafiką wydawniczą i plakatem oraz fotografiką. Jego rysunki były nagradzane i wyróżniane na kilkudziesięciu wystawach krajowych i międzynarodowych, w tym trzykrotnie nagrodami Ministra Kultury.