Polska

Czerwona Lalka / Czerwone nitki

Datowanie
2009
Typ obiektu
Rzeźba
Technika
rzeźba: ceramika, metal, tkanina
Wymiary
wys. 160
Data nabycia
28.01. 2013
Nr katalogowy
694
Wysłuchaj audiodeskrypcji

Opis

Rzeźba stojąca w trzech kolorach: czarnym, czerwonym i białym. W wymodelowanej z prętów ramie, w górnej części przeplecionej czerwoną tkaniną o luźno zwisających nitkach, umieszczona jest duża bezgłowa lalka ubrana w czarną sukienkę, stojąca na czubkach palców w baletowej pozie.  Na wysokości  głowy i włosów  lalki tkanina ma duży prześwit tworzący jakby dopełnienie brakującej głowy. Sukienka zwężana mocno w talii, dołem rozszerza się, jest naciągnięta na wyraźnie zarysowujące się obręcze, tworzące metalową konstrukcję krynoliny

Interpretacja

Praca „Czerwona lalka / Czerwone nitki” wpisuje się w cykl artystki pt. „Human project. Niezdrowe fetysze” – na który składają się lalki wykonane ze znalezionych materiałów, przedstawiające osoby zniewolone, mentalnie i fizycznie, niesprawne, wątłe, ciche. Rozpleciona na czerwone nitki i miejscami pozwijana tkanina podtrzymująca lalkę, symbolizuje sieć emocji, w które zaplątana jest postać i które ograniczają jej fizyczne działanie.

Audiodeskrypcja

Rzeźba Joanny Żochowskiej o tytule „Czerwona lalka” („Czerwone nitki”).
Powstała w 2010 roku w technice łączącej ceramikę, metal i tkaninę.
Wysokość 160 cm, szerokość 100 cm, głębokość 50 cm

Zbiory Galerii Bielskiej BWA

 

W wymodelowanej z prętów ramie, zwisająca luźno czerwona tkanina o rozplecionych i powyciąganych nitkach, tworzy kolejne, wewnętrzne, górne obramowanie, dla bezgłowej, dużej lalki w czarnej sukience, stojącej na czubkach palców w baletowej pozie. Czerwień tkaniny splata się i kończy w miejscu rąk przy krótkich rękawkach sukienki, utrzymując lalkę w ramie. Głęboki dekolt sukienki wypełniony misternie pozwijanym, białym materiałem. Sukienka zwężana mocno w talii, dołem rozszerza się, naciągnięta na wyraźnie zarysowujące się obręcze, tworzące metalową konstrukcję krynoliny. Jej szkielet wraz z brzegiem sukienki obwiedzionym czarną, koronkową lamówką, kończy się tuż za kolanami lalki. Spod czerni sukienki zwisają dwa białe rulony tkaniny, na końcach związane w supły. Przy nich, do niemal całkowicie ukrytych w rulonach prętów, przywiązane białe, ceramiczne stopy stojące na czubkach palców. Prawa dotyka podłogi, lewa cofnięta tuż za nią, lekko uniesiona. Obie stopy od palców do pięt, zamalowane czarną podeszwą baletek. Podstawa ramy po obu stronach faliście wygięta. W górze pręty ramy podwojone. Na obu luźno obwinięta postrzępiona, czerwona tkanina. Jej czerwone nitki nad głową i za ramionami lalki, miejscami krzyżują się i przeplatają tworząc czerwoną sieć.

Praca „Czerwone nitki” wpisuje się w cykl artystki pt. „Human project. Niezdrowe fetysze” – na który składają się lalki wykonane ze znalezionych materiałów, przedstawiające osoby zniewolone, mentalnie i fizycznie, niesprawne, wątłe, ciche. Rozpleciona na czerwone nitki  i miejscami pozwijana tkanina podtrzymująca lalkę, symbolizuje sieć emocji, w które zaplątana jest postać i które ograniczają jej fizyczne działanie.

Joanna Żochowska urodziła się w Bielsku-Białej w 1984 roku. W 2010 roku otrzymała tytuł magistra sztuki na specjalizacji Rzeźbiarskie kształtowanie przestrzeni na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Wydział artystyczny w Cieszynie. W listopadzie 2015roku obroniła doktorat na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale Rzeźby i Intermediów. W swojej twórczości zajmuje się malarstwem, rysunkiem, rzeźbą oraz animacją.