Polska

Zatrzymany Czas

Datowanie
1965
Typ obiektu
malarstwo, obraz
Technika
olej, płótno
Wymiary
58 x 74
Data nabycia
16.06. 2014
Nr katalogowy
818
Dodatkowe informacje

Zakup dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, program – Kolekcje, 2014

Opis

Praca w tonacji żółto-czerwono-zielonej, ukazująca zdeformowaną bryłę budynku więziennego w czerwonym kolorze, otoczonego wysokim murem z wieżyczkami i strażnikami. W strefie nieba namalowanego w odcieniach żółcieni zawisła okrągła kula symbolicznego słońca wysyłającego promienie na więzienny obiekt. Wokół pusta przestrzeń z zielonymi polami i blado-fioletowymi kwiatkami.

Interpretacja

Najstarszy obraz artysty w kolekcji, z czasów, kiedy nie stosował jeszcze swojej oryginalnej techniki wypukłych reliefów. Na pozór sielski pejzaż, z zielonymi łąkami, kwitnącymi kwiatami i świecącym słońcem, kryje budowlę, która okazuje się być więzieniem. Wieże strażnicze na rogach ogradzającego ją muru, najeżonego ostrymi przeszkodami, reflektory, małe okienka w grubych ścianach – służą jednemu: odcięciu od świata przebywających w nim ludzi. Można dopatrywać się pewnej dwuznaczności w tytule: zatrzymani mają czas, aby podjąć refleksję nad własnymi czynami i poddać się resocjalizacji. Ponury wygląd budowli wydaje się jednak poddawać w wątpliwość tę szlachetna ideę.

Bibliografia

– „Pełna Kultura”, Bielski magazyn aktualności, styczeń 2012, na okładce – z tyłu

Wystawy

2012 – „Czesław Wieczorek – Malarstwo”, wystawa retrospektywna, Galeria Bielska BWA, (6.01 – 12.02.2010) 2015
– Czesław Wieczorek – Malarstwo. Prace z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA, Galeria Bielska BWA – Klubokawiarnia Aquarium (15–31.05.2015)