Polska

Dwór

Datowanie
2011
Typ obiektu
Obraz
Technika
technika własna (olej, masa plastyczna, płyta pilśniowa)
Wymiary
140 x 140
Data nabycia
16.06. 2014
Nr katalogowy
821
Dodatkowe informacje

Obraz nagrodzony w Bielskim Festiwalu Sztuk Wizualnych organizowanym przez Galerię Bielską BWA w 2011 roku, nagrodą była indywidualna wystawa w Galerii, która miała miejsce w 2012 roku. Zakup dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, program – Kolekcje, 2014.

Opis

Obraz w nieregularnym formacie, prostokątny z łukiem w górnej części, z wyrazistą fakturą, w tonacji czerwieni, zieleni i jasnej szarości. Głównym motywem jest kardynał ubrany w szkarłatne szaty zasiadający na kapitolińskiej wilczycy. W ich stóp znajduje się otwarty grób z ciałem świętego. Tło kompozycji wypełniają dziesiątki portretów kardynałów uszeregowanych w diagonalne linie wypełniające całą przestrzeń obrazu. Praca malowana reliefowo z użyciem masy plastycznej, w ostrych kontrastach barwnych.

Interpretacja

Centralna postać dostojnika kościelnego w czerwonej szacie, ujeżdżającego wilczycę kapitolińską, otoczona jest rzędami innych dostojników, zasiadających na trybunach. Wilczyca zdaje się chronić grób owiniętego w całun Świętego Piotra. Ziemia, na której stoi wilczyca, jest wycinkiem koła, co sugeruje objęcie władaniem całej jej powierzchni. Przed olbrzymią wilczycą stoi wielka miska, której ta zdaje się bronić, szczerząc groźnie kły. Siedzący na tronie, jak na siodle, dostojnik, ubrany w szaty liturgiczne i mitrę, trzymający pastorał w jednej, a smycz w drugiej ręce, zdaje się być stary i zmęczony. Obraz powstał w 2011 roku, dwa lata przed abdykacją papieża Benedykta XVI.

Bibliografia

– Jan Picheta „Zawierciański centaur”, w: Kalendarz Beskidzki, wyd. Towarzystwo Przyjaciól Bielska-Białej i Podbeskidzia (Publikacja nr 14 z serii Almanach), Bielsko-Biała 2020, artykuł s.s. 28–35; 
reprodukcja s. 33.

Wystawy

2012 – „Czesław Wieczorek – Malarstwo”, wystawa retrospektywna, Galeria Bielska BWA, (5.01 – 12.02.2012)
2011 – Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych, Galeria Bielska BWA
2015 – Czesław Wieczorek – Malarstwo. Prace z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA, Galeria Bielska BWA – Klubokawiarnia Aquarium (15–31.05.2015)