Polska

z cyklu: Ich bin Wolf (2)

Datowanie
1987
Typ obiektu
Rzeźba
Technika
rzeźba, beton
Wymiary
40 x 37 x 37
Data nabycia
01.12 2015
Nr katalogowy
929
Wysłuchaj audiodeskrypcji
Historia dzieła

Praca Mirosława Filonika z okresu działań w grupie Neue Bieremiennost, w latach 1986–1988, którą artysta współtworzył razem z Mirosławem Bałką i Markiem Kijewskim. Wspólnie z Mirosławem Bałką zrealizował dwie prace: Pałacożerca (1987) i Ich bin Wolf  (1988).

Opis

Jedna z trzech rzeźb wchodzących w skład instalacji pt. „Ich bin Wolf” ukazująca, głowę wilka w naturalnej wielkości. Na całą kompozycję składają się trzy obiekty z łbami wilków skierowanych  ukosem ku górze, ustawione płasko na postumentach. Łby różnej długości i szerokości, ucięte tuż za krótkimi spiczastymi uszami; środkowy jest najszerszy i najkrótszy. Rzeźby wykonane z betonu w szaro-srebrzystej barwie przypominającej kolor sierści.

Bibliografia

– „Pokaz 4.” (2). Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA [folder], Galeria Bielska BWA, (23.06–28.08.2016), reprodukcja pracy, s. 3.
– kwartalnik „Artluk”, 2 (35), 2016, wersja papierowa i elektroniczna, s. 76.

Wystawy

1987 – wystawa w Pracowni „Dziekanka”, ASP, Warszawa
2016 – „Pokaz 4.” Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA, Galeria Bielska BWA, (23.06–28.08.2016).

Audiodeskrypcja

Rzeźba Mirosława Filonika o tytule „Ich bin Wolf”.
Wykonana z betonu, powstała w 1987 roku.
Trzyczęściowa rzeźba na drucianych postumentach o wysokości około 150 centymetrów.
Wymiary pierwszej rzeźby: wysokość 50 cm, szerokość 30 cm, głębokość 28 cm
drugiej: wysokość 40 cm, szerokość 37 cm, głębokość 37 cm
trzeciej: wysokość 45 cm, szerokość 29 cm, głębokość 33 cm
Zbiory Galerii Bielskiej BWA.

Na trzech stalowoszarych drucianych postumentach, leżą trzy różnej wielkości, schematyczne, odcięte łby wilków, wykonane z betonu w szarostalowym kolorze. Na każdym chropowatym łbie, pojedyncze, kremowe plamy. Łby ucięte tuż za krótkimi, spiczastymi uszami. Czoła szerokie. Wydłużone, zamknięte pyski wzniesione do góry po lekkim skosie w prawo. Między górną, a dolną częścią pyska z przodu, zarysowana prosta kreska oddzielająca szczękę od mocnej żuchwy. Łby różnej długości i szerokości, środkowy najkrótszy i najszerszy.
Praca „Ich bin Wolf” Mirosława Filonika pochodzi z okresu działań artysty w grupie Neue Bieremiennost, w latach 1986–1988, którą artysta współtworzył razem z Mirosławem Bałką i Markiem Kijewskim. Stworzone przez niego wilki i tytuł pracy tłumaczony z języka niemieckiego „jestem wilkiem”, nawiązują do etosu tego zwierzęcia jako symbolu życia na wolności i dzikości natury zwierzęcej. Członkowie grupy Neue Bieremiennost w okresie wspólnej działalności tworzyli prace mieszczące się w nurcie tzw. rzeźby postmalarskiej. Obiekty tworzyli w tym czasie z nietrwałych materiałów: masy papierowej, plastiku, tkanin oraz z przedmiotów gotowych. Po rozpadzie grupy, mniej więcej od połowy 1989 w pracach Filonika pojawiła się świetlówka, a jej światło stało się podstawowym elementem jego twórczości. W ostatnich latach, po długim czasie, ponownie włączył do swoich realizacji elementy figuratywne, ukazując je w nowym kontekście. Instalacjom często towarzyszy oprawa dźwiękowa, komponowana do poszczególnych projektów.
Mirosław Filonik urodził się w 1958 roku w Białymstoku. W latach 1980-1985 studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Powiązane obiekty

Mirosław Filonik

z cyklu: Ich bin Wolf (3)

Z audiodeskrypcją Zobacz »

Mirosław Filonik

z cyklu: Ich bin Wolf (1)

Z audiodeskrypcją Zobacz »