Polska

Ingerencja podwójna

Datowanie
1978
Typ obiektu
Obraz
Technika
olej, płótno
Wymiary
84 x 75
Nr katalogowy
105
Historia dzieła

Obraz uczestniczył w „Bielskiej Jesieni ’78", Biuro Wystaw Artystycznych.

Wcześniej obraz mógł uczestniczyć w dorocznym Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Jana Spychalskiego, organizowanym przez ZPAP oraz MKiS w Poznaniu, o czym świadczyłyby widoczne  ślady zamalowanego zapisu znajdujące się na odwrociu obrazu.

Opis

Kompozycja metaforyczna w tonacji szaro-ugrowo-brązowej, przedstawiająca patchworkowy pejzaż składający się z różnorodnych, luźno powiązanych ze sobą elementów, malowanych walorowo. Na jasnym tle przesyconym powietrzem z warstwowo ułożonymi szaro-zielonymi plamami imitującymi chmury oraz zarysem dalekiego pasma gór, znajdują się m.in. przedstawienia ptaków z dominującą czarną sylwetą o szeroko rozpostartych skrzydłach. Tuż obok, po prawej, wiele wydłużonych form i  dwie okrągłe czarne plamy. Po lewej szary prostokąt skomponowany z wąskich listew pokrytych niebieskawymi znakami. Podstawę kompozycji  stanowi ugrowy pomost z równo ułożonych desek.

Bibliografia

XVI Ogólnopolska Wystawa Malarstwa „Bielska Jesień ’78".„Człowiek w nurcie epoki XX wieku”, kat. wyst. 1978, Biuro Wystaw Artystycznych, Bielsko-Biała.

Wystawy

1978 – XVI Ogólnopolska Wystawa Malarstwa „Bielska Jesień ’78"„Człowiek w nurcie epoki XX wieku”, org. Związek Polskich Artystów Plastyków w Bielsku-Białej i  Biuro Wystaw Artystycznych  w Bielsku-Białej, (5.12.1978–22.01.1979), Biuro Wystaw Artystycznych.