Polska

Chmura

Datowanie
1990
Typ obiektu
Malarstwo na papierze
Technika
akwarela, papier
Wymiary
71 x 60
Nr katalogowy
115
Wysłuchaj audiodeskrypcji

Opis

Kompozycja pejzażowa w tonacji srebrzysto-fioletowej na papierze w technice akwareli, malowana szerokimi głęboko nasyconymi plamami. Przedstawia wielką ciemną chmurę podświetloną na brzegach  słońcem, spod której wydostają się wachlarzowato układające się jaśniejsze deszczowe smugi;  poniżej rozległy widok na dwa łagodne wzniesienia w burzowych, fioletowo-czarnych kolorach. Niebo stalowo-szare, u góry fragment innej chmury – ucięty kadrem obrazu.

Interpretacja

Artysta cały pejzaż namalował półprzezroczystymi – laserunkowymi warstwami farby. Akwarele pozwoliły mu uzyskać efekt rozmycia się krajobrazu w świetlistej poświacie oraz oddać jego impresjonistyczną, zmienną naturę.

Bibliografia

– Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA [album], red. i oprac. G. Cybulska, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała 2011, s. 99;

Audiodeskrypcja

Obraz Piotra Kutryby o tytule „Chmura”.
Powstał w 1990 roku w technice akwareli na papierze.
Wysokość 71 cm, szerokość 60 cm

Zbiory Galerii Bielskiej BWA.

 

Na eterycznym, stalowoniebieskim tle nieba, nad dwoma łagodnie rozmywającymi się, ciemnofioletowymi wzgórzami, rozciąga się duża, kłębiasta, miejscami rozrzedzająca się, granatowa chmura. Przez nią w miejscach prześwitów, z prawej, pośrodku oraz nieco niżej, żółtymi smugami przebija światło słoneczne. Jego blask prześwietla krawędzie chmury, w dole barwiąc ją odcieniami szarości, w górze bielą. Wyłaniająca się zza chmury w górze biaława poświata, rozświetla i przenika krawędzie unoszącej się wyżej, kolejnej granatowej chmury, uciętej kadrem obrazu. Za spływającą i rozlewającą się zza chmur, eteryczną, rozrzedzoną warstwą żółtobiałego światła, w oddali malują się półprzezroczyste, ciemnostalowe, pionowe i ukośne smugi ulewnych deszczy, opadających ku dwóm, łagodnym wzniesieniom. Jedno bliżej nas po prawej. Jego ciemnofioletowa, lekko rozmyta barwa, rozjaśnia się ku dołowi. Drugie wzniesienie w oddali po lewej. Zarysowujące go cienkie ciemnofioletowe smugi, po prawej zlewają się w jedną plamę. W dolinie pomiędzy wzniesieniami, delikatnie kładzie się bury odcień zieleni.

Artysta cały pejzaż namalował półprzezroczystymi – laserunkowymi warstwami farby. Akwarele pozwoliły mu uzyskać efekt rozmycia się krajobrazu w świetlistej poświacie oraz oddać jego impresjonistyczną, zmienną naturę.

Piotr Kutryba urodził się w 1959 roku w Bestwinie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Grafiki w Katowicach. Dyplom uzyskał w 1983 roku w pracowni doc. Gerarda Labusa oraz z malarstwa w pracowni prof. Romana Nowotarskiego. Zajmuje się akwarelą, malarstwem olejnym, rysunkiem, typografią, projektowaniem graficznym i rysunkiem satyrycznym. Natura jest dla niego stałym i niewyczerpanym źródłem inspiracji.