Polska

Bez tytułu z cyklu Obrazy medytacyjne

Datowanie
1995
Typ obiektu
Obraz
Technika
olej, płotno
Wymiary
100 x 100
Data nabycia
15.02 2015
Nr katalogowy
833

Opis

 

Obraz inspirowany tankami tybetańskimi, jeden z trzech, które powstały w cyklu obrazów tybetańskich (jeden znajduje się w Muzeum Historycznym w Krakowie, drugi w kolekcji prywatnej).

Kompozycja centralna, w ciemnej kolorystyce z powtarzającym się motywem geometrycznych wzorów przypominających kwiaty. Tło ciemnobrązowe; elementy kwiatowe w czerwonych, błękitnych i żółtych barwach wyłaniające się z mrocznego tła w centrum pracy bardziej zdecydowanym kolorem i rysunkiem.

 

Interpretacja

Artystka maluje obrazy w konwencji abstrakcji geometrycznej, gdzie każdy element ma swoje miejsce ze względu na strukturę pracy. W tym obrazie to system figur w ulubionych barwach artystki: błękicie i czerwieni, układających się symetrycznie wokół środka, jak w kalejdoskopie. Perfekcyjnie dopracowane szczegóły sprawiają, że nie tylko powstawanie obrazu, ale i jego oglądanie jest swego rodzaju medytacją.

Bibliografia

– folder „Pokaz 4.” (2). Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA, Galeria Bielska BWA, (23.06-28.08.2016); reprodukcja pracy (mała).

Wystawy

1997 – „Z pracowni naszych artystów”, wystawa indywidualna, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Wieża Ratuszowa, Kraków. 2016 – „Pokaz 4.” Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA, Galeria Bielska BWA, (23.06-28.08.2016)