Polska

Purpurowa róża z Chybia / The Purple Rose of Chybie, edycja 1/3, złożony z: wideo HD i fotela

Datowanie
2010
Typ obiektu
Wideo instalacja
Technika
wideoinstalacja; wideo HD, stereo; czas trwania: 6'30'' (płyta blue-ray) oraz fotel z klubu filmowego „Klaps”
Wymiary
wideo: 6'30
Data nabycia
13.05 2015
Nr katalogowy
878
Historia dzieła

Praca „The Purple Rose of Chybie” znalazła się w zbiorach bielskiej galerii przede wszystkim
ze względu na osobę jej bohatera, Franciszka Dzidy, zmarłego w 2013 roku artysty i filmowca, który w Bielsku-Białej kulturę nie tylko tworzył, ale także animował, m. in. prowadził przez wiele lat
uczelnianą Galerię 3.2.0., przybliżając studentom bielskiej Politechniki, a potem Akademii Techniczno-Humanistycznej świat współczesnej sztuki. Był związany z Galerią Bielską BWA, podobnie jak twórca pracy, Sławomir Rumiak. Obaj artyści zdecydowanie wykraczają swoją sztuką poza lokalne
środowisko.

 

Opis

Na wideoinstalację w zapisie stereo - czas trwania: 6'30''- składa się projekcja z postacią mężczyzny na tle wiejskiego pejzażu oraz fotel o wym. 80 x 80 x 60 pochodzący z klubu filmowego „Klaps” w Chybiu . Film jest wyświetlany na ekranie: 140 x 250 cm. Bohaterem wideo jest legendarny filmowiec z Chybia, Franciszek Dzida.

Interpretacja

„The Purple Rose of Chybie” (Purpurowa Róża z Chybia) nawiązuje do motywu, który był obecny w światowej kinematografii niemal od początku jej narodzin – motywu przekraczania granic kinowego ekranu jako formy eskapizmu, ucieczki w lepszy świat kinowej rzeczywistości (Woody Allen „The Purple Rose of Cairo”; Buster Keaton „Sherlock Jr.”; Wojciech Marczewski „Ucieczka z kina Wolność”; Gus van Sant „First Kiss”). Bohaterem wideo jest legendarny filmowiec z Chybia, Franciszek Dzida, który zainspirował Krzysztofa Kieślowskiego do napisania scenariusza i wyreżyserowania filmu „Amator”. Amatorskie filmy Franciszka Dzidy prezentowane były w głośnym projekcie Marysi Lewandowskiej i Neila Cummingsa „Entuzjaści”, przygotowanej przez CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie w 2004 roku, której kuratorem był Łukasz Ronduda. Sen o ucieczce w świat wyobraźni był stale obecny w twórczości Dzidy, mówił on: „Nie lubię rzeczywistości (...). Mój prawdziwy świat jest wewnątrz filmu” („Centymetr nad ziemią”, 2008, reż. Norbert Puliński). Przez czterdzieści lat Franciszek Dzida kręcił filmy we wsi Chybie. Film był jego azylem.

/z wypowiedzi Sławomira Rumiaka/

Bibliografia

– Sławomir Rumiak „Jeden krok i jestem gdzie indziej”, finisaż wystawy w galerii CZARNA
– Zakupy dzieł do Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA w 2015 roku ze środków MKiDN, www.galeriabielska.pl/?d=details&sek=&idArt=2243 (dostęp: 1.12.2015)
– Nowe dzieła w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA, https://galeriabielska.culturalspot.org/asset-viewer/s%C5%82awomir-rumiak-%E2%80%9Ethe-purple-rose-of-chybie%E2%80%9D-2011-wideoinstalacja-fot-k-morcinek/xgE-kPFUm7DkOw?hl=pl 
– Rozbudowa Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA w roku 2015, https://esla.facebook.com/galeriabielska/ (dostęp: 25.01.2015)

Wystawy

2010 – Sławomir Rumiak „Haxenabkratzen Cinema, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała
2012 – Sławomir Rumiak, wystawa indywidualna w ramach Warsaw Gallery Weekend, Galeria Czarna, Warszawa
2022 – Sławomir Rumiak, "Purpurowa róża z Chybia" / „The Purple Rose of Chybie”, pokaz podczas Nocy Muzeów, Willa Sixta – Galeria Bielska BWA (21.05.2022, w godz. od 16.00 do 22.00)
2022 – Projekcja filmu podczas Nocy Muzeów, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, 21 maja 2022, godz. 16.00–22.00, poddasze Willi Sixta.