Joanna Chudy

Nota biograficzna

Ur.
11.11.1976

Joanna Chudy (ur. 1976 w Bielsku-Białej), absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2002) oraz Wyższego Studium Fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi; dyplom w Pracowni fotografii kreacyjnej pod kierunkiem prof. Wojciecha Prażmowskiego (w 2009). W 2013 roku obroniła doktorat w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010, 2018) oraz Marszałka Województwa Śląskiego (2011). W 2014 roku została przyjęta w poczet członków rzeczywistych Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest autorką fotografii do książki "Niepamięć. Tożsamość ukryta", wydanej przez Galerię Bielską BWA w 2019 roku, a towarzyszącą wystawie indywidualnej artystki zorganizowanej przez Galerię w tym samym roku.

Autorka kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, współautorka wielu wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą (m.in.: w Bułgarii, Francji, Niemczech). Jej fotografie prezentowane na wystawach pokonkursowych były wielokrotnie wyróżniane i nagradzane, m.in. Grand Prix VI Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej w Warszawie, w 2010 roku, I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym Portret 2009 w Kole, wyróżnienie w XVII Biennale fotografii w technikach fotograficznych i cyfrowym przetwarzaniu obrazu Remis 2009 w Ostrowie Wielkopolskim, I nagroda w konkursie Aura Hogan & Hartson w Warszawie, w 2009 roku, wyróżnienie w konkursie The Independent Photographer w Berlinie, w 2017 roku, Nagroda Dyrektora Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej w IV Bielskim Festiwalu Sztuk Wizualnych, w 2018 roku.

Miejsce szczególne w jej twórczości zajmuje fotografia abstrakcyjna, fotografia aktu, fotografia architektury, fotografia dokumentalna, fotografia krajobrazowa, fotografia kreacyjna, fotografia podróżnicza, fotografia portretowa. Dużą część swoich fotografii tworzy w technice czarno-białej oraz analogowej.

Artystka jest związana ze śląskim środowiskiem fotograficznym. Tworzy, mieszka i pracuje w Bielsku-Białej. Od 2006 roku jest nauczycielką podstaw fotografii i filmu w Zespole Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej.

Dzieła w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA

Joanna Chudy

Zabawy w chowanego z cyklu Wieczność i chwila

Zobacz »