Waldemar Duda

Nota biograficzna

Ur.
20.08.1959
Kraj
Polska

Laureat Złotego Medalu i Nagrody Wojewody Bielskiego w XXXII Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa „Bielska Jesień ’95”, 1995, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała.

Urodzony w 1959 roku we Wrocławiu. Studia w latach 1982–1987 na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom z malarstwa w pracowni doc. Stanisława Kortyki w 1987 roku. Aneks do dyplomu w przedmiocie działań i struktur wizualnych pod kierunkiem ad. Wiesława Gołucha. Uprawia twórczość w zakresie malarstwa; początkowo w technice malarstwa olejnego, a od 2008 roku tworzy pierwsze obiekty oraz obrazy w technice akrylowej.
W swej twórczości odnosi się do wielkiej tradycji zracjonalizowanego myślenia o formie obrazu, niepozbawionego jednak emocji i nieobojętnego na wartość przekazu duchowego. Stosując wyciszoną monochromatyczną gamę i mocno zróżnicowaną fakturę, którą wydobywa delikatne zarysy znaków i nieznanych symboli, osiąga harmonię i pełnię malarskiego wyrazu.
Artysta wielokrotnie nagradzany, m.in. Złotym Medalem w 32. Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa „Bielska Jesień” (1995), nagrodą dziennikarzy i krytyków podczas Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie (1996), Nagrodą Roku Okręgu Wrocławskiego ZPAP (1998), Grand Prix Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie (2000), Nagrodą ZPAP w 6. Biennale Małych Form Malarskich w Toruniu (2005) i Grand Prix 13. Ogólnopolskiego Salonu Plastyki „Egeria” w Ostrowie Wielkopolskim (2006).

 

Dzieła w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA

Waldemar Duda

Bez tytułu

Zobacz »

Waldemar Duda

Kompozycja błękitna

Z audiodeskrypcją Zobacz »

Waldemar Duda

Strefa ciszy

Z audiodeskrypcją Zobacz »