Krzysztof Gruse

Nota biograficzna

Ur.
19.09.1957
Kraj
Niemcy

Urodził się w 1957 roku w Bydgoszczy. Malarz, poeta. Autor czterech tomików wierszy: „Wszystko jedno” (Bydgoszcz 1996), „Wiersze wojenne” (Warszawa 1997), „Fosforyzujący pies” (Siedlce 2007) oraz „Wiersze średnie” (1996, dotychczas niewydane).
Współzałożyciel grupy artystycznej Szkoła Bydgoska (Krzysztof Gruse, Stanisław Stasiulewicz, Zbigniew Zieliński). Autor „Teorii Średniości”, do której wprowadzenie opublikował w książeczce wydanej przez Klub Mózg w Bydgoszczy w roku 2000.
Obecnie mieszka w Bochum, gdzie również współtworzy lokalną scenę artystyczną (Galeria Rottstrasse 5, FKT-Freies Kunst Territorium). Członek ZPAP i artclubu w Kolonii.

W twórczości pociąga go zwykłość i uroda rzeczy małych i średnich; w tym wszystkim co robi, tkwi znaczna „dawka” utopii, przekonanie, że za dostrzeżonym „banałem” kryje się źródło prawdy o ludzkim życiu.
W latach 2008–2009 roku artysta zaprezentował cykl wystaw indywidualnych zorganizowanych wspólnie z Pawłem Hajnclem pt. „Spotkania”: w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej, w Galerii Kantorek – Oddział Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy oraz w Galerii Manhattan w Łodzi. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy i kolekcji Galerii Bielskiej BWA.

Dzieła w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA

Krzysztof Gruse

Akt w wannie

Zobacz »