Izabella Gustowska

Nota biograficzna

Ur.
18.05.1948

Urodzona w 1948 roku w Poznaniu. W latach 1967–1972 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). Dyplom otrzymała w 1972 roku w pracowni Tadeusza Jackowskiego. Na przełomie lat 1970–1978 była członkinią grupy poznańskich artystów odNOWA. W latach 1979–1992 prowadziła poznańską Galerię ON. Była stypendystką prof. Emilio Vedovy w Wenecji, dwukrotnie Funduszu Rozwoju Twórczości Plastycznej, University of Alberta w Edmonton w Kanadzie, Fundacji San Zanobi we Włoszech, Central Saint Martin's College of Art w Londynie oraz kilkakrotnie Ministerstwa Kultury i Sztuki.
W 1987 roku reprezentowała Polskę na Biennale w São Paulo; jest zwyciężczynią licznych prestiżowych międzynarodowych biennale i triennale grafiki (Kraków, Bradford, Lublana, New Delhi, Fredrikstad) oraz konkursów w dziedzinie rysunku, malarstwa, grafiki oraz tkaniny.
Realizuje prace w obszarze różnych mediów: obiekty malarskie, grafika, fotografia, instalacje, wideo, wideo performance, film.
Miała ponad 50 wystaw i prezentacji indywidualnych; swoje prace prezentowała także w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej na wystawie „Kobieta o kobiecie” (1996).
Jest kuratorką wystaw oraz wydarzeń artystycznych. Profesor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale Komunikacji Multimedialnej.
W Katedrze Intermediów prowadzi Pracownię Działań Filmowych i Performatywnych, a w Collegium Da Vinci Pracownię Rysunku na kierunku Grafika.
Mieszka i pracuje w Poznaniu.

W 2019 roku została Honorową Obywatelką Miasta Poznania wyróżniona za wyjątkowe zasługi dla Poznania i Polski.

 

Na podstawie: http://www.gustowska.com/pl/biografia.html, dostęp 03.11.2020.