Paweł Hajncel

Nota biograficzna

Ur.
6.01.1967
Kraj
Polska

Urodził się w 1967 roku w Łodzi. Jest absolwentem łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Mówi o sobie: „uczeń” Jana Matejki, Andrzeja Łobodzińskiego, Bohumila Hrabala, Petera Singera, Slavoja Żiżki.

Zajmuje się malarstwem, sztuką wideo, rysuje komiksy, tworzy murale. Członek niezależnych grup i stowarzyszeń artystycznych: Stowarzyszenia Twórców Kultury Niezależnej Kil–210, Stowarzyszenia Galeria Xylolit, Legendy Grupy Momentaryzm Ścierwo, hard-punkowej grupy Pogodancepolo, obecnie TTSS, Human-Ex oraz Gruse Hajncel Group.

Był asystentem scenografa przy realizacji filmu Jana Jakuba Kolskiego „Szabla od komendanta”, robotnikiem, nauczycielem, grafikiem komputerowym. Przez cały czas pozostając artystą.
Za pomocą realistycznego malarstwa tworzy własne przestrzenie, których odczytywanie daje niekoniecznie realistyczną odpowiedź. Filmy to zapis kamerą cyfrową zdarzeń, interwencji, które artysta sam prowokuje, doraźnie anektując przestrzeń rzeczywistą. Komiksy oraz murale to rodzaj terapii i odruch przeciw głupocie narodowej urastającej do rozmiarów totemów, nikomu do niczego niepotrzebnych.
W latach 2008–2009 artysta zaprezentował cykl wystaw indywidualnych, zorganizowanych wspólnie z Krzysztofem Grusem pt. „Spotkania”: w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej, w Galerii Kantorek – Oddziale Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy oraz w Galerii Manhattan w Łodzi.

Dzieła w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA

Paweł Hajncel

Zielone światła i Ewa

Zobacz »

Paweł Hajncel

Go West

Zobacz »