Józef Hulka

Nota biograficzna

Ur.
28.02.1926

Józef Hulka (ur. 28 lutego 1926 w Łękawicy) – rzeźbiarz, twórca szopek i masek obrzędowych. Jego prace znajdują się w wielu muzeach etnograficznych i regionalnych w Polsce i za granicą.

Z zawodu stolarz. Zaczął rzeźbić we wczesnej młodości. W okresie powojennym uczestniczył w konkursach sztuki ludowej, zdobywając najwyższe nagrody.

W jego twórczości dominuje tematyka sakralna. Są to przede wszystkim figury Jezusa Chrystusa, Matki Boskiej i świętych. Pojawiają się również sceny biblijne i postaci aniołów.
Swoje rzeźby wykonuje w drewnie olchowym, lipowym i brzozowym. Część rzeźb i płaskorzeźb (m.in. stacje Drogi Krzyżowej) wykonał dla kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Łękawicy zbudowanego w 1995 roku na miejsce spalonej w 1992 roku drewnianej późnogotyckiej świątyni.

Drugim nurtem jego twórczości są akcesoria obrzędowe, głównie maski, gwiazdy i szopki nawiązujące do tych wykorzystywanych przez kolędników w okresie Bożego Narodzenia. Również sam Hulka kolędował w młodości z szopką odgrywając scenki przy pomocy kukiełek własnej produkcji.
Przez szereg lat tworzył rzeźby i szopki z kukiełkami na zamówienie Cepelii.
Przy tworzeniu masek i kukiełek pomagała mu żona Anna, która zaczynając od bibułkowych kwiatów z czasem zaczęła tworzyć własne prace. Zapamiętane przez niego słowa kolęd zostały spisane w wydanym przez w Muzeum w Żywcu śpiewniku „Hej kolęda będzie”.
Najpóźniej zainteresował się malarstwem na szkle. W jego obrazach oprócz tematyki religijnej pojawiają się sceny obrzędowe i z życia codziennego charakterystyczne dla terenu Żywiecczyzny.

W gronie twórców ludowych zaistniał w 1950 roku dzięki konkursowi i wystawie sztuki ludowej w Muzeum Miejskim w Żywcu. Od tego czasu uczestniczy w konkursach i wystawach, w młodości pojawiał się na kiermaszach i różnorodnych wydarzeniach folklorystycznych. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych, laureatem wielu konkursów sztuki ludowej. Wraz z żoną Anną laureat m.in. Nagrody im. Oskara Kolberga w 1992 roku. W 2014 roku otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego za upowszechnianie kultury.

Dzieła w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA

Józef Hulka

Pietà

Zobacz »