Bartłomiej Jarmoliński

Nota biograficzna

Ur.
14.07.1975
Kraj
Polska

Bartłomiej Jarmoliński – artysta, kurator wystaw, pedagog.

Urodzony w 1975 roku w Łodzi. Studia w latach 1995–2001 na Wydziale Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 2001 roku uzyskał dyplom w Pracowni Intermediów prof. Wojciecha Karolaka oraz Pracowni Rysunku i Malarstwa prof. Romany Hałat.
Doktorat obronił w 2018 roku na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Zajmuje się malarstwem, fotografią, tworzeniem obiektów oraz sztuką wideo, w swojej twórczości nawiązuje do pop-artu i hiperrealizmu, a tematyka jego prac skupia się przede wszystkim wokół sylwetki człowieka w XXI w. i otaczających go problemów – kultu mass mediów, konsumpcjonizmu, zatarcia granic między sacrum a profanum, a także estetyzacji ulicy i manipulacji ludzkim wizerunkiem.

Jest autorem ponad 50 wystaw indywidualnych, m.in.: „Powrót w rodzinne strony / Jacek Malczewski – Bartek Jarmoliński”, Muzeum Regionalne, Brzeziny (2017);  ,,Dzień mężczyzny 2”, Galeria Olympia, Kraków (2017); „Introdukcja”, Muzeum Miasta Łodzi (2016); „Układ limbiczny”, BWA, Kielce; Galeria Zielona, Busko Zdrój (2016); „Organica", Wozownia, Toruń (2015); „Panaceum”, BWA, Gorzów Wielkopolski (2015), „Antyatlas”, Galeria Pusta, Katowice (2014), „Zderzenia”, Baszta czarownic, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Słupsk (2013), „Stany skupienia”, Galeria Korekta, Warszawa (2013); „Santo Subito”, Labolatorium, Centrum Sztuki Galeria El, Elbląg (2011); „Saint M”, Galeria Zero, Berlin (2011); „Konflikt jako źródło wartości”, Rynek Sztuki, Łódź (2011); „La sensabilita”, Studio Działań Twórczych, Muzeum Sztuki, Łódź (2001); „Noclegownia”, Poleski Ośrodek Sztuki, Łódź (2001). Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w: Niemczech, Czechach, Szkocji, Holandii, we Włoszech, na Litwie, Ukrainie i Słowacji.

Ma na swym koncie nagrody i wyróżnienia: I nagrodę w konkursie Armenia – tożsamość i miłość, Fundacja Polsko-Ormiańska, Galeria Bardzo Biała w Warszawie (2017), V nagrodę w pierwszym Piotrkowskim Biennale Sztuki, Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim (2011); wyróżnienie EXIT w 39. Biennale Malarstwa Bielska Jesień, Galeria Bielska BWA, Bielsko Biała (2009).

Jego prace znajdują się w zbiorach Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej, kolekcji Regionalnej Zachęty w Katowicach, Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Regionalnym w Brzezinach, kolekcji Hestii w Sopocie.

 

Dzieła w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA

Bartłomiej Jarmoliński

Bez tytułu 1

Zobacz »

Bartłomiej Jarmoliński

Santo Subito – Frida

Zobacz »