Ewa Juszkiewicz

Nota biograficzna

Ur.
3.09.1984
Kraj
Polska

Ewa Juszkiewicz, laureatka Grand Prix Bielskiej Jesieni 2013 i autorka wystawy indywidualnej „Upadek kusi” w Galerii Bielskiej BWA, zdobyła uznanie w najbardziej prestiżowych gremiach związanych ze sztuką, jest postrzegana za jedną z najbardziej ekscytujących malarek początków XXI wieku.

W 2014 roku jej obrazy trafiły do albumu ‘100 Painters of Tomorrow’ („100 malarzy przyszłości”) londyńskiego wydawnictwa Thames & Hudson). W 2019 o obrazach artystki pisał „New York Times” oraz „Galerie Magazine” – amerykański kwartalnik o sztuce i dizajnie, umieszczając ją w gronie dziewięciorga wyjątkowych artystów. Dorobek Ewy Juszkiewicz pokazano także w trzeciej części serii ‘Vitamin P’ (2016) wydawnictwa Phaidon ukazującej „najgorętszych malarzy świata”.

Urodzona w 1984 roku w Gdańsku. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom z malarstwa 2009 roku pod kierunkiem prof. Macieja Świeszewskiego. Doktorat uzyskała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Jest laureatką m.in. nagrody pisma Format na III Festiwalu Sztuki Młodych w Szczecinie Przeciąg, Grand Prix na Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2013, nagrody specjalnej konkursu Artystyczna Podróż Hestii, Grand Prix w konkursie TheOneMinutes oraz III Nagrody na Multimedia Szajna Festiwal 2010. Jest stypendystką Marszałka Województwa Pomorskiego (2014) oraz uczestniczką Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych Pieńków.

Twórczość Ewy Juszkiewicz na wystawach indywidualnych i zbiorowych prezentowały instytucje takie jak Almine Rech Gallery (Paryż, 2019), Gagosian (Nowy Jork, 2019), Cabinet (Mediolan, 2019), Galerie Rolando Anselmi (Berlin, 2018), Zachęta Narodowa Galeria Sztuki (Warszawa, 2018), MSN (Warszawa, 2017), Galeria Arsenał (Bialystok, 2016), National Art Gallery of China (Pekin, 2015), Christie's Ryder Street Gallery (Londyn, 2014), MOCAK (Kraków, 2013).

Jej prace znajdują się w kolekcjach MSN w Warszawie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie, Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Olsztynie, Galerii Bielskiej BWA oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i we Włoszech.

Dzieła w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA

Ewa Juszkiewicz

Bez tytułu / według Rogiera van der Weydena

Z audiodeskrypcją Zobacz »

Ewa Juszkiewicz

Grzeczna uczennica

Z audiodeskrypcją Zobacz »