Krzysztof Kokoryn

Nota biograficzna

Ur.
5.12.1964
Kraj
Polska

Urodzony w 1964 roku w Szczytnie. Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; dyplom w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego (1992); aneks w pracowni prof. Daniela Szczechury (film animowany).
W 1993 roku na wystawie najlepszych dyplomów wyższych uczelni plastycznych z lat 1992–1993 otrzymał nagrodę w dziedzinie malarstwa. Na festiwalu filmów studenckich w Krakowie „Tingiel Tangiel” został wyróżniony (1993); na festiwalu filmów o sztuce w Zakopanem jego film dokumentalny o Antonim Rząsie pt. „Boży drwal” otrzymał nagrodę publiczności (1995). Jest laureatem kolejnych edycji festiwalu wideoklipów „Yach Film” w Gdańsku – otrzymał nagrody za najlepszą animację w filmach dla zespołu Voo Voo: „Wzgórze” i „Zorro”. W 2001 roku nagrodzony za najlepszy wideoklip dla dzieci („Magiczna załoga”).
Ponadto projektuje plakaty, okładki płyt, maluje obrazy. Zaprojektowana przez niego okładka płyty grup Trebunie Tutki + Voo Voo-Nootki „Tischner” (wyd. Agora S.A.) uzyskała nominację do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2008.

Obrazy Krzysztofa Kokoryna to rzadkie połączenie syntezy i ekspresji. Ich bohaterowie to muzycy – zarówno ci, których spotkał, jak i ci, których zna tylko z płyt – instrumenty muzyczne, kolekcje butelek, zwierzęta. Malowane szerokim gestem i mocną plamą, ujętą w czarny kontur, mają charakterystyczny ciężar. Są w nich swojski klimat i ciepło, a także to, co dla twórcy najważniejsze: kolor, faktura i dowcip. Malowane ze swobodą i polotem – wywołują w widzu radość i niezwykłe rozczulenie.

Dzieła w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA

Krzysztof Kokoryn

Dziczek Brunatny

Zobacz »

Krzysztof Kokoryn

Dziczek Szary

Zobacz »

Krzysztof Kokoryn

Dziczek Uśmiechniety

Zobacz »

Krzysztof Kokoryn

Dziczek z różowym nosem

Zobacz »

Krzysztof Kokoryn

Dzik Ojciec

Zobacz »