Jerzy Kosałka

Nota biograficzna

Ur.
21.08.1955
Kraj
Polska

Urodził się w 1955 roku w Będzinie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1981 roku w pracowni prof. Zbigniewa Karpińskiego. W latach 1983–1987 był asystentem we wrocławskiej PWSSP.
Pracując na uczelni, dołączył do redakcji wydawanego przez studentów artystycznego pisma „LUXUS” (Nieregularny Magazyn Psychoaktywny). Po utworzeniu się grupy Legendarny LUXUS uczestniczył w większości jej artystycznych wystąpień. W roku 1995 wystawą „Skromnie bez luksusu” debiutował jako artysta indywidualny.

W swojej twórczości wykorzystuje różne technologie i różne media. Buduje obiekty, tworzy instalacje, najczęściej wykonane do konkretnego miejsca, działa w przestrzeni publicznej, uprawia performans; ostatnio wrócił też do klasycznego malarstwa.

Jego twórczość cechuje duża doza poczucia humoru, ironii i autoironii. Jest autorem kultowych prac, jak choćby „Bitwy pod Kłobuckiem”, reprodukowanej w podręczniku do III klasy gimnazjum (obok wierszy Władysława Broniewskiego i Kamila Baczyńskiego) czy pomnika „Kosałce – Naród” wyśmiewającego piedestały, na których chętnie widzieliby się „wielcy” współczesnej sztuki.

Przed laty zaanektował logo Coca-Coli, czyniąc z charakterystycznego dla tej korporacji liternictwa swój podpis CosalCa. Żartobliwy, wręcz kpiarski ton wypowiedzi, „wesoła powaga” – to cechy charakterystyczne dla tego postmodernistycznego artysty.

W 2009 roku artysta zdobył Nagrodę Fundacji im. Krystiany Robb-Narbutt, a także otrzymał cztery wyróżnienia (redakcji czasopism „Obieg”, „Format” i „Artluk” oraz Hotelu President), podczas 39. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2009”.

Dzieła w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA

Jerzy Kosałka

Okno z cyklu Bardzo dobre obrazy

Zobacz »

Jerzy Kosałka

Filar, z cyklu: Bardzo dobre obrazy

Zobacz »

Jerzy Kosałka

Star's Sisters' instalacja z cyklu 'CosalCa'

Zobacz »