Piotr C. Kowalski

Nota biograficzna

Ur.
23.06.1951
Kraj
Polska

Laureat Srebrnego Medalu i Nagrody Wojewody Bielskiego w XXXIII Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa Bielska Jesień ’97 (1997), zdobywca wyróżnienia jury za prace wykonane w duecie z Joanną Janiak w 40. edycji Bielskiej Jesieni w 2011, a także finalista 44. edycji biennale w 2019 roku.

Piotr C. Kowalski urodził się w 1951 roku w Mieszkowie koło Jarocina. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny); dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. Stanisława Teisseyre’a (1978). Profesor zwyczajny. W latach 2010–2014 był kierownikiem Katedry Malarstwa na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. W latach 2014–2017 prowadził Pracownię Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Obecnie prowadzi X Pracownię Malarstwa na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz w Collegium da Vinci w Poznaniu.

Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. II nagrody w 33. Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa Bielska Jesień ’97 organizowanej przez Galerię Bielską BWA (1997) oraz wyróżnienia regulaminowego (razem z Joanną Janiak) w 40. edycji tej wystawy (2011); był także uczestnikiem 44. edycji Bielskiej Jesieni 2019 w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej, gdzie w lutym 2020 roku zaprezentował także indywidualną wystawę pt. „Piotr C. Kowalski i Inni – BARDZO BOBRA WYSTAWA nie bardzo dobrych bobrów i nie tylko”.
Od 2004 roku wspólnie z Joanną Janiak realizuje cykle „Megabajty malowania” i „Obrazy mroźne”.

Autor ponad 60 wystaw, ostatnio m.in.: „Moja archeologia”, Instytut Archeologii UAM, Poznań (2019), „In unserem Garten”, Stiftung Fürst-Pückler-Park, Bad Muskau – z Joanną Janiak (2017), „Obrazy Przejściowe”, Grünberg – Zielona Góra, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra (2017), „Mroźno. Obrazy i sound space”, Filharmonia im. M. Karłowicza, Szczecin (z Joanną Janiak i Rafałem Zapałą (2017), „Sehr wichtige Ausstellung II”, Museum Junge Kunst, Frankfurt O. (2016), „Z natury rzeczy / The Nature of Things”, BWA Warszawa, Warszawa – z Joanną Janiak (2015), „Malarstwo smaczne”, Galeria Muzeum Śląska Opolskiego, Opole (2014), „Obrazy uniwersalne, lokalne i domowe”, MCSW Elektrownia, Radom – z Joanną Janiak (2012).

Swoje prace prezentował na kilkuset wystawach zbiorowych.
Autor cykli obrazów realizowanych bezpośrednio w naturze pt. „Żywa natura”, m.in.: „Obrazów smacznych i niesmacznych”; „Obrazów przejściowych, przejezdnych i przelotnych”; „Obrazów granicznych, przygranicznych i zagranicznych”; „Obrazów grzecznych i grzesznych, czyli niegrzecznych”; „Obrazów malowanych w pełnym słońcu, w cieniu, bez cienia i bez cienia wątpliwości”; „Obrazów skończonych i nieskończonych”; „Obrazów malowanych w schroniskach, na szlaku i takich, które szlak by trafił”; „Obrazów malowanych bez ram, w ramach i w ramach przyjaźni”; „Obrazów malowanych na sztaludze, pod sztalugą i obok sztalugi”; „Obrazów malowanych na wysokim i na niskim poziomie (Giewont i kopalnia miedzi Lubin)”; „Obrazów malowanych w pionie, w poziomie i na odpowiednim poziomie”; „Obrazów malowanych na ogniu i obrazów malowanych na gazie”; „Obrazów malowanych na drzewie i z drzewa, obrazów malowanych szybko, wolno i takich, których zdawać by się mogło, że nie wolno ich malować”.
Piotr C. Kowalski mieszka w Wielkopolsce.

Dzieła w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA

Joanna Janiak , Piotr C. Kowalski

Obraz mroźny -17 st. C

Z audiodeskrypcją Zobacz »

Piotr C. Kowalski

Obraz – pocztówka z fragmentem listu P. Cezanne’a do przyjaciela, z cyklu Malowanie pocztówek

Zobacz »

Piotr C. Kowalski

Obraz – pocztówka z Nienawiszcza z cytatem St. I. Witkiewicza, z cyklu Malowanie pocztówek

Zobacz »

Piotr C. Kowalski

Pierwszy obraz z Poznania z cytatem Pabla Picassa na Bielską Jesień 2007 z cyklu Malowanie pocztówek

Zobacz »

Piotr C. Kowalski

Pocztówka z Poznania i Koszalina z cytatem Maxa Ernsta na Bielską Jesień 2007 z cyklu Malowanie pocztówek

Zobacz »