Józef Krzempek

Nota biograficzna

Ur.
1936
Zm.
1998

Urodzony w 1936 roku w Zarzeczu, zmarł w 1998 roku w Jaworzu Dolnym. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej (1954). Uzyskał uprawnienia artysty plastyka w dziedzinie malarstwa przyznane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki w 1985 roku.
Brał aktywny udział w ruchu amatorskim, uczestniczył w wystawach, plenerach i konkursach. Był malarzem z powołania i poświęcał malarstwu niemal każdą chwilę. W młodości marynarz, potrafił jak mało kto oddać charakter morskich fal, zgrupowanych w porcie żaglówek, rozpływających się na powierzchni wody promieni słońca. Z urodzenia góral, malował skaliste zbocza, lesiste pagórki, motywy rodzinnego Zarzecza. Był świetnym kolorystą, malował szeroką plamą, niezwykle ekspresyjnie. Pasję malarską dzielił z zainteresowaniami muzycznymi, grał na kontrabasie i trąbce, a refleksje i wizje związane z tą dziedziną sztuki przelewał na płótno w postaci kompozycji abstrakcyjnych.
Uczestniczył w licznych wystawach, w których wielokrotnie zdobywał nagrody (często główne) i wyróżnienia, m.in. były to: „Zaślubiny morza” – I nagroda (Gdynia, Ustka, 1957); „Korbielów ’79 – wystawa poplenerowa, I nagroda (Bielsko-Biała, 1979); „Sport w Sztuce” – I nagroda (Katowice, 1980); „Szlakiem Fałata. Osiek 1981” – I nagroda (Bielsko-Biała, 1982) oraz „O Wielką Nagrodę Ondraszka” – I nagroda (Bielsko-Biała, 1988; w 1984 i 1986 był także zdobywcą drugich nagród). Otrzymał wyróżnienie w wystawie „Tematy muzyczne” w Tarnowie oraz trzykrotnie w wystawie „Cztery pory roku” w Szczecinku.

 

Dzieła w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA

Józef Krzempek

Kwiaty w pracowni

Zobacz »

Józef Krzempek

Widok z okna pracowni

Zobacz »

Józef Krzempek

Na Orawie

Zobacz »