Urodzony w 1946 roku w Podkowie Leśnej. W latach 1964–1968 studiował matematykę na Uniwersytecie Warszawskim, w latach 1970–1971 logikę w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Muzyk, malarz, akcjoner, fotografik dokumentalista. Zajmuje się tłumaczeniami tekstów z języka angielskiego.
Związany z kontrkulturą końca lat 60. W latach 1970–1975 zajmował się sztuką alternatywną, fotografią i muzyką; grając na gitarze elektrycznej, współtworzył Grupę w Składzie, której był faktycznym liderem (w 2008 roku zespół powrócił do grania przy okazji prapremiery filmu dokumentalnego „Spalony” odbywającej się w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie). Związany z nurtem konceptualnym w sztuce i galeriami Repassage, Dziekanka, Stodoła, Muzeum Zero w Warszawie i Galerią El w Elblągu, które w latach 70. dawały szansę prezentacji sztuki artystom eksperymentującym.
W 1978 roku wygrał konkurs fotograficzny „Postawy” w Krakowie. Prezentował swoje prace w Małej Galerii Związku Artystów Fotografików w Warszawie; był autorem wystaw indywidualnych w galeriach Repassage, Remont i Dziekanka w Warszawie oraz w Willi Allersma w Einzige w Holandii. W 2010 roku swoje artystyczne dokonania zaprezentował na retrospektywnej wystawie w Galerii Art NEW media w Warszawie. W 2013 roku Galeria Bielska BWA zorganizowała artyście retrospektywną wystawę zatytułowaną „Jacek Malicki: EXTRAVANTGARDE 1966–1988. Obrazy, grafika, fotografia i malarstwo na fotografii”; kuratorem wystawy był Jerzy Truszkowski. Większość prac prezentowanych na wystawie (Galeria Bielska BWA, Klubokawiarnia Aquarium, 14.09 – 27.10.2013): obrazów, prac na papierze, grafik i fotografii została pozyskana przez Galerię do Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA. 20 obrazów zostało zakupionych – zakup dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, program – Kolekcje, 2014, natomiast 15 prac na papierze artysta podarował Galerii.
Kilka prac artysty znajduje się m.in. w Międzynarodowym Muzeum Fotografii w Lozannie.
Jacek Malicki jest autorem esejów w „Życiu Warszawy”, „Integracjach”, „Canadian Art Review” i innych periodykach.
Jacek Malicki
Jacek Malicki