Stanisław Mazuś

Nota biograficzna

Ur.
7.11.1940

Urodzony w 1940 roku w Lublinie. Absolwent Liceum Plastycznego w Zamościu. Studia w latach 1961–1967 na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; dyplom w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa w 1961 roku.
Po ukończeniu studiów związał się z Tychami. W 1969 roku wraz z Erykiem Pudełką, z pomocą Wydziału Kultury, podjął próbę zintegrowania lokalnego środowiska plastycznego. Już w tym samym roku odbyła się pierwsza wystawa malarstwa, grafiki i rzeźby środowiska twórczego miasta i powiatu tyskiego w Teatrze Małym.
Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki (1968, 1969). Jego twórczość była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana, m.in.: Nagrodą Wojewódzką za wybitny dorobek twórczy w dziedzinie malarstwa (Katowice, 1986), II nagrodą w V Triennale „Prezentacje Portretu Współczesnego” (Radom, 1990), II nagrodą w konkursie „Pejzaż Katowic” (Katowice, 1995).
Od 1967 roku bierze udział w wystawach, konkursach i plenerach międzynarodowych, ogólnopolskich i okręgowych. Zorganizował ponad dwieście wystaw indywidualnych w kraju i za granicą.
Muzeum Miejskie w Tychach z okazji 70 urodzin artysty oraz 50-lecia pracy twórczej zorganizowało w 2010 roku retrospektywną wystawę, której towarzyszył album „Stanisław Mazuś. Z paletą przez życie”. W 2011 roku wystawa ta była pokazywana również w Muzeum w Bielsku-Białej. Zaprezentowane obrazy z lat 1957–2010, pejzaże z okolic Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, martwe natury i portrety, będące świadectwem twórczej drogi autora – jego doświadczeń, poszukiwań i inspiracji – są nie tylko podsumowaniem dotychczasowego dorobku artystycznego, ale także rodzajem opowieści o życiu malarza, życiu wypełnionym talentem i pasją. W 2003 roku zainicjował coroczny cykl imprez plenerowych pod nazwą „Beskidzkie Integracje Sztuki”, wspólnie z Bożeną i Janem Kukuczką w trójwsi Istebna – Jaworzynka – Koniaków. W latach 2009–2014 zorganizował cykl wystaw „Z paletą przez życie W obronie Piękna". W 2014 r. został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"
Prace artysty znajdują się w zbiorach instytucji państwowych i w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, m.in. w Galerii Uffizi we Florencji.

Dzieła w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA

Stanisław Mazuś

Wierzby

Zobacz »