Dariusz Mlącki

Nota biograficzna

Ur.
27.07.1963
Kraj
Polska

Urodzony w 1963 roku w Mińsku Mazowieckim. Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowniach profesorów: Tadeusza Dominika, Zbigniewa Gostomskiego i Ryszarda Winiarskiego (1989).

Artysta został wielokrotnie wyróżniony stypendiami MKIDN oraz Fundacji Batorego, Fundacji Kultury, Fundacji Egit, Polskiej Fundacji Kultury. Jest członkiem i współzałożycielem „Stowarzyszenia Otwarta Pracownia” w Krakowie oraz założycielem Galerii Korekta w Warszawie. Laureat Grand Prix w wystawie „Obraz roku” organizowanej przez ZPAP w Warszawie (2009). Uczestnik rezydencji artystycznej Broadway Gallery w Nowym Jorku (USA, 2012). Uczestnik Biennale Sztuki Współczesnej Creativiti, Verona (Włochy, 2014). Brał udział w konkursie na projekt wystawy w Pawilonie Polskim w Wenecji (2015). Nowojorski „New York Art Magazin” poświęcił artyście artykuł (2014), a także promował jego twórczość w nowojorskich galeriach: Zach Feuer (2014) i Broadway Gallery (2013). 
Obecnie jest wykładowcą malarstwa na Wydziale Grafiki Wyższej Szkoły WIT w Warszawie oraz w Instytucie Sztuk Pięknych na Uniwersytecie J. Kochanowskiego w Kielcach. Tworzy obrazy na granicy minimalistycznej abstrakcji geometrycznej i figuracji. Jego sztuka ma charakter kontemplacyjny.

Zajmuje się sztukami wizualnymi, malarstwem, obiektami malarskimi, fotografią. Źródłem jego twórczości jest codzienność, na płótnach przedstawia prozaiczne rzeczy, którym nadaje symboliczny wymiar. Tworzy cykle dedykowane poszczególnym przedmiotom – portretuje koperty, świece, drzwi, ramy. Ograniczona do bieli, odcieni szarości i brązów paleta barw oraz oszczędność formalna sprawiają, że obrazy artysty balansują na granicy minimalistycznej abstrakcji geometrycznej i figuracji. Twórczość Mląckiego ukazuje niejednoznaczność rzeczywistości, linie i plamy mogą być zarówno czymś konkretnym jak i czymś nieokreślonym. Gra z wizualnością ukazuje dualizm istnienia, skłania do poszukiwania nieoczywistych znaczeń i ukrytych sensów.

Karolina Jaklewicz

Dzieła w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA

Dariusz Mlącki

Rysunek z kosciółkiem

Zobacz »