Dora HaraDora Hara

Nota biograficzna

Ur.
1969
Kraj
Polska

Dora Hara urodziła się w 1969 roku w Gdyni, studiowała w Poznaniu, doktorat i habilitację zrobiła na ASP w Łodzi. Mieszka na Wybrzeżu i w Warszawie, gdzie ma swoją pracownię.
Ze swoją sztuką podróżuje po różnych kontynentach. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie, a następnie Wyższą Szkołę Sztuki Stosowanej w Poznaniu, dyplom pod kierunkiem prof. Wojciech Sadleya obroniła w 2004 roku.
Obecnie pracuje jako profesor nadzwyczajny w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi pracownie dyplomowe pierwszego i drugiego stopnia oraz pełni funkcję dyrektora Międzywydziałowego Instytutu Nauk o Sztuce.

Specjalizuje się w malarstwie na jedwabiu, malarstwie olejnym, wodnym oraz w malarskich instalacjach przestrzennych.
Swoje prace pokazywała we Włoszech, Japonii, Chinach, Urugwaju, Meksyku, Francji, USA, na Tajwanie i w Polsce. W Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej gosciła z wystawą indywidualną w 2017 roku: Dora Hara – „Malarstwo nieoznaczoności” (11 maja – 22 czerwca 2017 roku).

Nagrodzona m.in. trzecim miejscem na IX Międzynarodowym Biennale Tkaniny Artystycznej „Od Lozanny do Pekinu” w 2016 roku w Chinach za pracę „Insight/Wgląd”.
Uczestniczka wystaw finałowych Biennale Malarstwa Bielska Jesień w Galerii Bielskiej BWA. Jest oficjalnym przedstawicielem w Polsce World Textile Art Organization z siedzibą w USA.

Artystka od lat tworzy malarstwo na jedwabiu, które traktuje jak membrany napinane na duże metalowe blejtramy. Maluje farbami wodnymi na cienkim, niezagruntowanym materiale, wykorzystując jego transparentność i uzyskując efekty płynnego przechodzenia kolorów. Na wystawie wiesza lekkie jedwabne płótna, uwolnione z ram, połyskujące lśnieniem jedwabiu, z wielobarwnymi, zdecydowanymi kompozycjami. Wrażliwe na każdy ruch powietrza poddają się ciągłym lekkim zmianom formy.
Agata Smalcerz – kurator wystawy „Malarstwo nieoznaczoności” w Galerii Bielskiej BWA.

Dzieła w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA

Dora Hara

Czarna porzeczka

Zobacz »