Olgierd Bierwiaczonek

Nota biograficzna

Ur.
30.08.1925
Zm.
6.02.2002

Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Katowicach, a także w Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie na Wydziale Malarstwa, w pracowni znanego polskiego kolorysty profesora Eugeniusza Eibischa, gdzie w 1956 roku uzyskał dyplom. Po studiach związał się na stałe ze Śląskiem. Mieszkał i tworzył najpierw w Mikołowie, a od 1974 roku w Katowicach. Pracował również jako nauczyciel przedmiotów artystycznych w szkolnictwie pedagogicznym. Ważne miejsce w jego życiu zajmowała działalność organizacyjna na rzecz śląskiego środowiska artystycznego. Pełnił liczne funkcje w ramach Związku Polskich Artystów Plastyków, włącznie z piastowaniem stanowiska prezesa Zarządu Okręgu katowickiego w latach 1967-1972.
Prezentował swą twórczość na ponad trzydziestu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą.
Na temat swej twórczości Olgierd Bierwiaczonek wypowiedział się: "Nie jestem demiurgiem posiadającym moc stwarzania nowych światów. Toteż nie interesują mnie i nigdy nie interesowały poszukiwania oryginalności w dziedzinie formy i środków wypowiedzi. Nie znoszę przy tym wszelkiego pustosłowia, frazesów i demagogii. Malarstwo moje – pragnę – aby cechowała skromność, szczerość i prostota, wynikające ze świadomości jego roli, ograniczeń i uwarunkowań".

Dzieła w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA

Olgierd Bierwiaczonek

Lanckorona motyw IV

Zobacz »