Andrzej Krzysztof Wałaszek

Nota biograficzna

Ur.
1960
Kraj
Polska

Urodzony w 1960 roku w Tarnowie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W 1989 roku uzyskał dyplom w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Stanisława Kortyki. Od ukończenia studiów związany z macierzystą uczelnią. Obecnie jest starszym wykładowcą w V Pracowni Rysunku Katedry Rysunku na Wydziale Malarstwa Rzeźby wrocławskiej ASP. Artysta posługuje się wieloma mediami: malarstwem, rzeźbą, rysunkiem, kolażem, ceramiką.

W jego pracach ważną rolę odgrywa tekst. Podejmuje w nich tematykę współczesnej komercjalizacji życia społecznego oraz spłycenia lub wyczerpania takich pojęć, jak wiara, patriotyzm czy rodzina. Jest artystą prowokującym każdym wystąpieniem do krytycznej refleksji skierowanej przeciwko absurdom, nadużyciom i fałszywym hasłom sfery rynku, polityki, mediów czy religii.
Brał udział w wielu prezentacjach zbiorowych, m.in. w głośnych wystawach „Sztuka przez duże G” (Bałtycka Galeria Sztuki w Ustce i w BWA we Wrocławiu, 2001), „Sposób na życie” (Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, 2002), „Pamiątka z Wrocławia” (BWA we Wrocławiu, Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej, 2003), „Targi sztuki taniej” (Galeria Raster w Warszawie, 2004), „Inc.” (w 2004 roku: Galeria XX1 i Galeria Program w Warszawie. w 2005 roku: Galeria Bielska BWA, BWA we Wrocławiu, Galeria Sztuki w Legnicy, BWA w Zielonej Górze, Galeria Arsenał w Poznaniu). „Kto uczesze tego konia”, Galeria Zero w Berlinie (2006/07). „Malarstwo polskie XXI wieku”, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie (2007). „Tożsamość/Identity”, Otto-Nagel-Galerie w Berlinie (2007). „Dowcip i władza sądzenia (w Polsce)”, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, CSW Łaźnia w Gdańsku (2007/08). „Pozdrowienia z Wrocławia”, Art NEW media w Warszawie (2008). Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, m.in. „Kinkiety” w Galerii Ungula (Praga, 2003), „Do dwóch razy sztuka” (z Jerzym Kosałką, 2005) w Galerii Bielskiej BWA. „Program telewizyjny – 10 lat później” w Galerii Entropia we Wrocławiu (2008).
Mieszka w Książycach pod Wrocławiem.

 

Dzieła w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA

Andrzej Krzysztof Wałaszek

Przed-pokój (obiekt dwuczęściowy)

Zobacz »

Andrzej Krzysztof Wałaszek

Tablica z inskrypcją

Zobacz »