Ewa Ciepielewska

Nota biograficzna

Ur.
01.10.1960
Kraj
Polska

Ewa Ciepielewska jest malarką, perfomerką, aktywistką, altruistką i miłośniczką przyrody. Urodziła się 1 października 1960 roku w Wałbrzychu.
Jest absolwentką malarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławi, które ukończyła pod kierunkiem prof. Konrada Jarodzkiego. W 1982 roku, wraz z Bożeną Grzyb-Jarodzką i Pawłem Jarodzkim, współzałożyła grupę artystyczną LUXUS – jedną z kluczowych grup artystycznych lat 80. w Polsce. Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach formacji, a także współtworzyła Magazyn LUXUS oraz inne publikacje grupy. W drugiej połowie lat 90. powołała stowarzyszenie Volans, którego celem jest wspieranie młodej sztuki.

Swoje działania artystyczne łączy z działaniami proekologicznymi i politycznymi. Oprócz malarstwa, tworzy również zaangażowane happeningi, murale oraz akcje plenerowe. Należy do Koalicji Ratujmy Rzeki. Od początku XXI w. silnie związana z Wisłą, czego wynikiem był projekt Flow/Przepływ (od 2015), który poprzez sztukę miał dbać o środowisko wodne. W ramach projektu prowadzone były rezydencje na Wiśle przeznaczone dla artystów, kuratorów i aktywistów. Rezultaty zostały przedstawione na wystawach m.in. w Berlin Hamburger Bahnhof (2018) i Alter Hafen w Berlinie (2017), czy w Gdańskiej Galerii Miejskiej (2016, 2018).

Jej prace pojawiły się na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskim oraz Strykejernet w Oslo. Dzieła Ewy Ciepielewskiej są częścią zbiorów Muzeów Narodowych w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie, a także w Muzeum Jerke w Recklinghausen.

 

 

Dzieła w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA

Ewa Ciepielewska

Rok Tygrysa

Zobacz »

Ewa Ciepielewska

Nad rzeką Wisłą (Niebieski jaguar)

Zobacz »