Olga Maria Dmowska

Nota biograficzna

Ur.
1983
Kraj
Polska

Laureatka II Miejsca w 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała.

Urodzona w 1983 roku w Pruszkowie. Absolwentka Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Koncepcji Obrazu prof. dr. hab. Pawła Susida (2020).
Autorka wystaw indywidualnych: „Somnium” w Centrali Banku PKO (Warszawa, 2015); „Wypluj wreszcie to, czym się karmisz” w Fundacji Sztucznej (Warszawa, 2015). Brała udział w wystawie „Farba znaczy krew. Kobieta, afekt i pragnienie we współczesnym malarstwie” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2019). Uczestniczka 11. Wystawy Kuratorskiej Bielskiej Jesieni 2022 – "Sezon w piekle", Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała.

Bazą jej twórczości jest depozyt wspomnień i związanych z nimi ekstremalnych emocji oraz osobistych, trudnych – w szczególności kobiecych – doświadczeń. Zatarte kadry zazwyczaj są pozbawione szczegółów, nasycone intensywnością oraz prawdą o człowieku i jego relacjach. Jej obrazy odzwierciedlają swoistą ambiwalencję: wyrażają zarazem cierpienie i hedonizm, miłość i nienawiść, zazdrość i przerażenie, ukojenie i rozedrganie, niepokój, a nade wszystko stopniowe rozprawianie się z przeszłością. Mocne, energetyczne malarstwo Olgi Dmowskiej, pełne baśniowej poetyki i oniryzmu, to unikalna fuzja piękna i brzydoty, nacechowana ekshibicjonistyczną prawdą, okrucieństwem, humanistyczną opowieścią o agresji, afekcie, rozdarciu i rozkoszy. Fragmenty figuratywne splatają się z abstrakcją, a zasadniczy środek ekspresji polega na zastosowaniu intensywnych kolorów, ciepłych barw, czasem kontrastujących z czernią, świadomej dekompozycji postaci oraz śmiałego intuicyjnego gestu, uwalniającego z zalegających afektów.

Opis na podstawie katalogu wystawy 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021.

Dzieła w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA

Olga Maria Dmowska

Amnezja

Zobacz »