Polska

Gazela

Datowanie
2010
Typ obiektu
Rysunek
Technika
rysunek ołówkiem, papier
Wymiary
55 x 50 cm
Data nabycia
15.12.2010
Nr katalogowy
605

Opis

Rysunek zakomponowany w prostokącie, wykonany ołówkiem  na naturalnym, lekko ugrowym kolorze papieru. Przedstawia portret kobiecy z uszami zwierzęcia, rysowany linearnie z delikatnym światłocieniem.

 

Interpretacja

Piękne, smutne oczy patrzą ze zwierzęcą niemal płochliwością. Mogłyby to być oczy gazeli, na co zdają się wskazywać także długie, zwierzęce uszy oraz długa, jak u gazeli, szyja. Jednak jest to twarz dziewczyny, z kształtnymi ustami i mocno zarysowaną szczęką.

Agata Agatowska jest rzeźbiarką, której prace mają syntetyczne, zgeometryzowane formy. Ulubionym motywem artystki jest postać ludzka, zwykle dziewczęca, w uproszczonej,  opływowej formie. W futurystycznych kostiumach bohaterek widać inspiracje współczesną mitologią: kulturą masową, japońską mangą, komiksem. Jej poszukiwanie idealnej formy i proporcji, sprawia, że prace artystki przypominają także hieratyczne rzeźby egipskie.

Artystka eksperymentuje z żywicami, jak mastik czy colatec, ale używa też  innych materiałów, jak beton, brąz czy aluminium. Jednak nawet tradycyjne techniki wykorzystuje w sposób nietypowy, np. lakieruje na czerwono odlew z brązu. Poszukując idealnej gładkości długo poleruje odlewy, dzięki czemu jej rzeźby zachwycają oczy, ale też zachęcają do dotykania.   

Bibliografia

– Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA [album], red. i oprac. G. Cybulska, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała 2011, s. 15, 200

Wystawy

2010 – „Rzeźba”, wystawa indywidualna, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała
2010 – „50 obrazów”, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała