Polska

Explicit z cyklu: Labirynty

Datowanie
2008
Typ obiektu
malarstwo, obraz
Technika
olej, płótno
Wymiary
85 x 70
Data nabycia
01.04.2011
Nr katalogowy
623

Opis

Praca abstrakcyjna zakomponowana w prostokącie, w tonacji zielono-błękitnej. Pionową oś, wokół której zorganizowana jest kompozycja wyznacza niemal czarna płaszczyzna flankowana zielonymi kurtynami. Na ich tle po obydwu stronach umieszczone są niewysokie prostopadłościany połączone ze sobą cienkimi niebieskimi liniami. Całość malowana wrażeniowo, miękkimi pociągnięciami pędzla. U dołu pracy widnieje duży napis EXPLICIT.

 

Interpretacja

Artystka tworzyła malarstwo abstrakcyjne, w którym przywoływała klimat tajemniczych budowli, mrocznych pejzaży z rozświetlonym małym fragmentem nieokreślonych organicznych kształtów. „Explicit” to praca z okresu błękitnego w twórczości artystki, który nastąpił po okresie brązowym. Jej tytuł wskazuje na symboliczne zamykanie pewnych wątków, które artystka, walcząc z chorobą w ostatnich latach życia, instynktownie kończyła. 

Słowo „Explicit (łac. tu się kończy) to termin oznaczający ostatni fragment rękopisu lub inkunabułu. Pierwotnie, w starożytności, była to formułka, po której pisano tytuł dzieła, zwyczajowo umieszczanego na końcu tekstu a zarazem zwoju, przez co widoczny był dopiero po jego całkowitym przeczytaniu (czyli rozwinięciu). Formułka ta przeszła następnie, w średniowieczu, ze zwojów na kodeksy. Pojęcia explicit używa się również w pokrewnym znaczeniu (inna nazwa to conclusia), w odniesieniu do końcowych słów samego utworu. (za: Wikipedia)

 

Bibliografia

– Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA [album], red. i oprac. G. Cybulska, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała 2011, s. 14, 200
– Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych [kat. wyst.], 2011, Galeria Bielska BWA, reprodukcja, s. 8
– folder „Pokaz 4.” (2). Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA, Galeria Bielska BWA (23.06–28.08.2016); reprodukcja

Wystawy

2008 – „Labirynty”, wystawa indywidualna, Galeria Regionalnego Ośrodka Kultury, Bielsko-Biała
2010 – „W przestrzeniach obrazu”, wystawa retrospektywna malarstwa i rysunku, Galeria Środowisk Twórczych, Bielskie Centrum Kultury, Bielsko-Biała
2011 – Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała
2012 – Sztuka kobiet – kobiety w sztuce. Artystki na Śląsku 1880–2000, Muzeum Śląskie, Katowice
2016 – „Pokaz 4.” Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA, Galeria Bielska BWA (23.06–28.08.2016)