Polska

Bez tytułu 1 z cyklu "Zielono-czarne"

Datowanie
2016
Typ obiektu
malarstwo, obraz
Technika
olej, płótno
Wymiary
80 x 110
Data nabycia
02.01. 2018
Nr katalogowy
993
Wysłuchaj audiodeskrypcji
Dodatkowe informacje

III Nagroda Prezydenta Miasta Bielska-Białej w 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017 (za zestaw prac).

Opis

Kompozycja pejzażowa w odcieniach szmaragdowej  zieleni, przedstawiająca szeroki pas trawiastej polany i wznoszące się nad nią białozielone góry, na tle niemalże czarnego, jednolitego nieba. Na przedzie w centralnym miejscu graficznie potraktowane zarośla, tuż za nimi, po prawej, uwagę przyciąga sylweta potężnego czarnego niedźwiedzia.
Elementy krajobrazu, drobne zarośla i nierówności terenu zaznaczone są graficznie czarnymi cienkimi kreskami.

Bibliografia

– 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017 [katalog wystawy], red. G. Cybulska, B. Swadźba, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała 2017, reprodukcja s. 7, 17, info o artystce s. 107. Zestaw prac nagrodzony III Nagrodą Prezydenta Bielska-Białej.
– „Jak? – czasopismo bardzo kulturalne”, nr 3 (3/2017), Kraków, info i  reprodukcja, s. 15.
–  „Relacje-Interpretacje”, Kwartalnik Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, Nr 4 (48) grudzień 2017, I. Sobczyk, „Malarstwo ma się dobrze”, info s. 1-3, dokumentacja s. 3.

 

Wystawy

2017 – 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017, Galeria Bielska BWA (09.11–31.12.2017).
2018 – „Dzień Wolnej Sztuki”, Galeria Bielska BWA (21.04.2018).

Audiodeskrypcja

Obraz Aleksandry Bujnowskiej Bez tytułu 1 z cyklu "Zielono-czarne".
Powstał w 2016 roku w technice olejnej na płótnie.
Wysokość 80 cm, szerokość 110 cm.

Zbiory Galerii Bielskiej BWA

Pejzaż w odcieniach jasnej zieleni, przedstawiający szeroki pas trawiastej polany i wznoszące się nad nią białozielone góry, na tle niemalże czarnego, jednolitego nieba. Polana od dołu obejmuje 2/3 obrazu. Jej małe wzniesienia uwypuklone szerokimi plamami w różnych odcieniach jasnych, pastelowych zieleni. Na łące na pierwszym planie, liczne kępki trawy, malowane krótkimi, czarnymi kreskami. W centrum wyrasta szeroki krzew o żywszej tonacji zieleni. Liczne, drobne gałęzie krzewu zarysowane białą kreską. Po prawej na łące w oddali, niedźwiedź zmierzający w prawo. Jego postać oddana gęstą czernią. Nad jasnymi trawami łąki, widok na nieco bardziej zielony pas polany, ciągnący się do podnóży gór. Jej trójwymiarowość i nieregularną formę terenu, wydobywają małe skupiska czarnych punktów. Surowe, majestatyczne góry ukształtowane rozbieloną zielenią. Szczyty piętrzące się krótkimi pociągnięciami białych kresek, stapiają się z wierzchołkami o przygaszonej, zielonej barwie. Najwyższy szczyt z lewej. Od jego podnóży na prawo, trzy niższe, łączące się z doliną, ciągnącą się  do dwóch łagodnych szczytów górskich. Ich zarysy z prawej ucięte kadrem obrazu.

Obraz Aleksandry Bujnowskiej wprowadza widza w stan kontemplacji piękna i dzikości natury. Uspokaja delikatnością i łagodnością form oraz wszechobecną zielenią. Przypomina filozoficzne rozważania nad współistnieniem tego nieskażonego cywilizacją świata z naszą codzienną miejską rzeczywistością. Wpisuje się tym samym w posthumanistyczne koncepcje, według których człowiek nie stanowi centrum świata, współistnieje za to na równych prawach z innymi istotami i całą naturą. Obraz stanowi chęć zatrzymania tego świata, który wypierany jest przez ekspansywne działania w jego obszarze przez człowieka. Więź z naturą podkreśla sposób malowania przez artystkę, którym nawiązuje do drzeworytów japońskich i tym samym wschodniej filozofii w dużej mierze odwołującej się do koncepcji głębokiej ekologii.

Za obraz „bez tytułu 1” Aleksandra Bujnowska otrzymała III Nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej na 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017, organizowanym przez Galerię Bielską BWA.

Aleksandra Bujnowska urodziła się w 1979 roku w Warszawie. W 2004 roku ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. W 2006 roku uzyskała dyplom z malarstwa w pracowniach profesorów Jarosława Modzelewskiego i Grzegorza Kowalskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

 

Powiązane obiekty

Aleksandra Bujnowska

Bez tytułu 3, z cyklu "Zielono-czarne"

Zobacz »