Polska

Bielsko - schody przy ul. Wł. Sikorskiego

Datowanie
1989
Typ obiektu
Obraz
Technika
olej, płótno
Wymiary
65 x 50
Data nabycia
30.12 2005
Nr katalogowy
306

Opis

Obraz w konwencji impresjonistycznej, rozświetlony słońcem, ukazujący miejski zaułek, jak informuje tytuł „Bielsko – schody przy ul. Wł. Sikorskiego”. Malowany w odcieniach pompejańskiego różu, ugrów i srebrzystych błękitów.
Na pierwszym planie fragment murku prowadzącego do szerokich schodów, na które pobliskie drzewa rzucają cień. Po prawej wysoka ściana trzypoziomowej kamienicy. Na szczycie schodów mężczyzna  trzymający za rękę dziecko, w oddali stojący z torbami chłopiec. Kompozycję zamyka zabudowa architektoniczna: ciemna, jednopiętrowa kamieniczka z trójkątnym szczytowym dachem i nieco dalej jasna, z fasadą pierwszego piętra pomalowana na żółto. Niebo perłowo-szare, z rysunkiem ulistnionych gałęzi zamykających kadr.

Interpretacja

Uliczna scenka przedstawiająca mężczyznę prowadzącego za rękę kilkuletnie dziecko, za nimi idzie inny mężczyzna z dwoma siatkami w rękach. Scena rozgrywa się w letni poranek, kiedy słońce rzuca długie cienie. Duży wpływ impresjonizmu na realistyczne malarstwo członków Grupy Beskid, do której należał Zenobiusz Zwolski, przejawia się w używaniu czystych kolorów i unikaniu czerni oraz chwytaniu ulotnych chwil ze zmieniającym się światłem.