Dariusz Gierdal

Nota biograficzna

Ur.
1966
Kraj
Polska

Urodził się w 1966 roku w Kożuchowie. W latach 1987–1992 studiował w Cieszynie na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 1993 roku obronił dyplom w pracowni malarstwa prof. Jerzego Wrońskiego. Pracuje jako nauczyciel plastyki oraz instruktor arteterapii w sanatorium Równica w Ustroniu.
Uprawia twórczość w dziedzinie malarstwa, fotografii i rysunku.
Jest twórcą portretów i scen symbolicznych nawiązujących do malarstwa francuskiego sprzed stu lat. Parafrazowanie dzieł wielkich mistrzów – Henry’ego Matisse’a, Pabla Picassa i Celnika Rousseau – pozwala mu zatrzymać uwagę widza na pracach, które lubi i ceni. Uważa, że w obrazie najważniejsze jest nie to, co przedstawia, lecz ładunek emocjonalny. O swoich pracach często mówi jako o obrazach „domowych”, ponieważ dotyczą sfery bardzo osobistej, wręcz intymnej.
Uczestnik rezydencji artystycznej w North Wales School of Art and Design w Wrexham (Wielka Brytania, 2008). Jest autorem pierwszego muralu w Bielsku-Białej pt. „Primavera”, wykonanego na ścianie przy ul. PCK z inicjatywy Galerii Bielskiej BWA w 1998 roku.

Dzieła w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA

Dariusz Gierdal

Wykusz

Zobacz »

Dariusz Gierdal

Róże

Zobacz »

Dariusz Gierdal

Tosia [niebieska]

Zobacz »

Dariusz Gierdal

Tosia [desenie]

Zobacz »

Dariusz Gierdal

Anemony

Zobacz »