Barbara Konopka

Nota biograficzna

Ur.
1965

Urodzona w 1965 roku w Szczecinie. Ukończyła Wyższe Studium Psychotroniki w Łodzi (1991–1993). W latach 1994–1998 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej (realizacja telewizyjna); w 2002 roku ukończyła studia specjalizacyjne w zakresie Komunikacji Wizualnej i Realizacji Telewizyjnej. Jest także absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, dyplom (muzyk instrumentalista) otrzymała w 1989 roku.

Zajmuje się sztuką multimedialną. Brała udział w ponad stu pięćdziesięciu wystawach, prezentacjach i festiwalach sztuki mediów w Europie. Jest również autorką muzyki do kilkunastu filmów o sztuce. Obszary jej działania to: koncerty-performanse, wideoperformanse, realizacje wideo, wideoinstalacje, instalacje interaktywne, fotogramy cyfrowe, spektakle multimedialne i filmy dokumentalne.

W swojej twórczości Barbara Konopka podejmuje problematykę transformacji, jakim podlegają ciało i tożsamość w obliczu rewolucji informacyjnej związanej z gwałtownym rozwojem technologii komputerowo-telekomunikacyjnych. Jest znaczącą postacią nurtu cyberfeministycznego w sztuce polskiej. Uważa za istotne doświadczenie realnej współpracy, współdziałania z maszyną, poznawanie jej specyficznej logiki, złożonego „aparatu percepcyjnego” i sposobów ekspresji, które – wykraczając poza ludzkie możliwości i przyzwyczajenia – otwierają nowe obszary realności. Wiele uwagi poświęciła wieloaspektowej analizie zmediatyzowanej komunikacji i fenomenu teleobecności. Obecnie artystka skupiona jest na elektryczno-magnetycznym wymiarze oddziaływania form i artefaktów.

Dzieła w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA

Barbara Konopka

Platon. Mężczyzna – teraz to się leczy, z cyklu Malavida

Z audiodeskrypcją Zobacz »