Ewa Markiewicz-Adamczewska

Nota biograficzna

Ur.
1957

Ewa Markiewicz-Adamczewska – urodzona w 1957 roku w Lublinie. Dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Tadeusza Dominika, specjalizacja na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Tadeusza Łodziany (1983). Studiowała także na Wydziale Malarstwa w Instytucie Sztuki im. Wasilija Surikowa w Moskwie (1978–1979).
Otrzymała stypendia twórcze Ministerstwa Kultury i Sztuki (1987, 1991) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007 i 2021). W latach 1996–2004 związana zawodowo jako grafik-projektant  z miesięcznikiem „Twój Styl”.
Ewa Markiewicz-Adamczewska jest autorką wielu wystaw i projektów artystycznych, m.in.: cyklu Poszukiwanie Natury prezentowanego w Galerii Promocyjnej w Warszawie (1990); Galerii Starej BWA w Lublinie (1991); Galerii Willa BWA w Łodzi (1992); Wejście w Kolor, Galeria Test SBWA w Warszawie (1992); cyklu Emotapetywielokrotne portrety emocjonalne wystawianego w 2006 roku w Małej Galerii PLSP w Nałęczowie, w Galerii Bałuckiej MGSL w Łodzi oraz w Salonie BoConcept RetailPoland w Warszawie. W 2007, również w Warszawie, zaprezentowała: Emotapety+BoConcept+ w Fabryce Trzciny oraz Manufakturę artystyczną – emotapety w CSW Zamek Ujazdowski. W 2008 roku przedstawiła projekt: Magiczna – terapeutyczna funkcja sztuki, w Galerii Domek Ogrodnika AHE w Łodzi. Rok później wzięła udział w wystawie zbiorowej Znaki Tożsamości organizowanej przez BWA w Lublinie (2009). Po kilku latach przerwy  artystka ponownie aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym, prezentując swoje prace na licznych wystawach: EmoFormy EmoName & EmoantyName w Galerii Bałuckiej MGSL w Łodzi (2017); FluctusFlowers i MetaPaneta[MetaPlastEmo] w przestrzeni Warsztat Warszawski oraz EuroUnit[2xPrezentacja] w Galerii Sztuki WYSTAWA (wszystkie w Warszawie w 2018), a także MenoraMem w klubokawiarni Aquarium Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej (2018). W 2020 roku Ewa Markiewicz-Adamczewska była autorką kolejnych wystaw: LandScape MotoTerra. Obrazki z Historii w Galerii BWA w Rzeszowie oraz LandScape MotyFilla w Centrum Kultury Łowicka w Warszawie. Obraz artystki Seledynowa menora z cyklu EmoGeo – 9-modułowa kompozycja z 2018 roku o wymiarach 270 x 270 cm uczestniczy w wystawie zbiorowej „Dla Johanne i Anny”. Prace z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA prezentowanej w Willi Sixta O/Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej.

 

Dzieła w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA

Ewa Markiewicz-Adamczewska

Czerwona kwadrspirala z cyklu EmoGeo

Zobacz »

Ewa Markiewicz-Adamczewska

Ladder decon z cyklu EmoGeo

Zobacz »

Ewa Markiewicz-Adamczewska

Seledynowa menora z cyklu EmoGeo

Zobacz »

Ewa Markiewicz-Adamczewska

Ukryty wymiar z cyklu EmoGeo

Zobacz »