Polska

Czarny kot

Datowanie
2011
Typ obiektu
Rzeźba
Technika
żywica epoksydowa
Wymiary
67 x 18 x 32
Data nabycia
07.05. 2013
Nr katalogowy
698
Wysłuchaj audiodeskrypcji

Interpretacja

Rzeźba odlana w żywicy epoksydowej barwionej na czarno, do złudzenia przypomina prawdziwego kota. Praca powstała na wystawę indywidualna artysty w Galerii Bielskiej BWA pt. „Szczęście w nieszczęściu”, w której artysta poddał krytyce przesądy funkcjonujące w naszym społeczeństwie. Przebiegający drogę czarny kot to synonim pecha, który jednak można odwrócić  np. na widok kominiarza. Kot, zwłaszcza czarny, od wieków uważany był za stworzenie pomocne w czarach i stałego towarzysza czarownicy. Czczony w Egipcie, gdzie powstawały nawet jego mumie, obecnie jest najpopularniejszym obok psa zwierzęciem domowym, często bezgranicznie rozpieszczanym przez swoich właścicieli.

Bibliografia

– reprod. “Format” nr 62/2012, 2012, s. 120
– folder „Pokaz 4.” (1). Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA, Galeria Bielska BWA, (23.06-28.08.2016).

Wystawy

2011 – „Szczęście w nieszczęściu”, Galeria Bielska BWA; Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, Radom; Muzeum Sztuki Współczesnej – Oddział Muzeum Narodowego, Szczecin (2012); CSW Łaźnia, Gdańsk (2012–2013)
2016 – „Pokaz 4.” Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA, Galeria Bielska BWA, (23.06-28.08.2016).

Audiodeskrypcja

Rzeźba Kamila Kuskowskiego o tytule „Czarny kot”.
Powstała w 2011 roku w technice żywicy epoksydowej.
Wysokość 67 cm, 18 cm, 32 cm

Zbiory Galerii Bielskiej BWA.

 

Miękko stąpający, czarny, skradający się kot o wyciągniętej przed siebie głowie, z nastawionymi, sterczącymi uszami. Jego łapy wysuwają się i cofają na krzyż. Przednia prawa, i tylna lewa, wysunięte. Prosty ogon lekko uniesiony. Ciało wypolerowane, błyszczące. Na wysokości przednich łap delikatnie uwypukla się  koci kark. Naprężony do przodu grzbiet i wyciągnięta głowa, tworzą linię prostą. Po bokach głowy czarne oczy, między nimi na końcu pyszczka trójkątny, kształtny nosek. Po bokach sterczą czarne, rzadkie i szczeciniaste wąsy.

Skradający się, podchodzący z wolna do wybranej przez siebie ofiary, „Czarny kot” Kamila Kuskowskiego był prezentowany na indywidualnej wystawie artysty „Szczęście w nieszczęściu” w Galerii Bielskiej BWA w 2009 roku, poświęconej tematowi zabobonów i przesądów, w które wierzymy i które mogą mieć wpływ na nasze życie.
Wystawa prezentowana była w cyklu „Laureaci „Bielskiej Jesieni” – konkursu organizowanego przez Galerię Bielską BWA. Kamil Kuskowski został laureatem 39. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2009” – otrzymał Grand Prix – Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kamil Kuskowski urodził się w 1973 roku w Zakopanem. W latach 1995-2000 studiował w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego na Wydziale Tkaniny i Ubioru w Łodzi. W roku 2000 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Tkaniny Unikatowej prof. Aleksandry Mańczak oraz w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Andrzeja Gieragi. W 2005 roku uzyskał stopień doktora, a w 2008 roku – doktora habilitowanego. W roku 2012 uzyskał tytuł profesora sztuk plastycznych. Dziekan Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów oraz kierownik Pracowni Działań Audiowizualnych i Performatywnych w Akademii Sztuki w Szczecinie.