Polska

Plakaty

Datowanie
1967-2024
Typ obiektu
Grafika
Technika
offset, sitodruk i druk cyfrowy
Wymiary
100 x 70, 70 x 50 cm
Data nabycia
14.06.2024
Nr katalogowy
1164
Dodatkowe informacje

Plakaty zaprojektowane do kilku edycji Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa Bielska Jesień organizowanego przez Galerię Bielską BWA (wybór z kolekcji plakatów liczącej 250 tytułów).

Historia dzieła

Zbiór plakatów liczący 250 tytułów stworzonych na przestrzeni lat 1976 – 2024, przekazanych w darze do Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA.

Opis

Kolekcja 250 tytułów plakatów autorstwa Michała Klisia powstałych na przestrzeni ostatniego półwiecza, w latach: 1976 – 2024 – wydania oryginalne, reklamujących wydarzenia artystyczne,  kulturalne, sportowe i społeczne. Plakaty, głównie w formacie 100 x 70 cm, z niewielką ilością w rozmiarze 70 x 50 cm oraz kilku egzemplarzy w niestandardowych formatach, wydrukowane w różnych technikach poligraficznych: offsecie, sitodruku i druku cyfrowego, a także odbitek wykonanych ręcznie.  

W darze artysty znalazły się plakaty zaprojektowane do promocji wielu wydarzeń odbywających się w Bielsku-Białej i regionie, są wśród nich m.in. plakaty do prezentacji indywidualnych Michała Klisia oraz wystaw innych artystów, głównie z dziedziny grafiki warsztatowej, plakatu i malarstwa. Do  cyklicznych wydarzeń artystycznych, takich jak: Ogólnopolska Wystawa Malarstwa Bielska Jesień – Galeria Bielska BWA, Tydzień Kultury Beskidzkiej – ROK, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej – Teatr Banialuka, Teatromania – Bytom, plakaty o tematyce papieskiej, muzycznej, literackiej, filmowej, społecznej, sportowej, propagandowe i rocznicowe.

Wystawy

– Wystawy malarstwa, grafiki i plakatu Michała Klisia (indywidualne i zbiorowe) prezentowane w licznych galeriach, m.in. w Galerii Bielskiej BWA.
– Wystawy cykliczne do Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa Bielska Jesień prezentowane w Galerii Bielskiej BWA
– Plakaty do wydarzeń kulturalnych, spotowych, społecznych i propagandowych były eksponowane w różnych instytucjach, a przede wszystkim w przestrzeni publicznej wielu miast w Polsce i za granicą.