Michał Kliś

Nota biograficzna

Ur.
13.09.1945
Kraj
Polska

Urodzony w 1945 roku w Bielsku-Białej. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Wydziału Grafiki w Katowicach; dyplom w 1974 roku w Pracowni Plakatu prof. Tadeusza Grabowskiego; aneks z malarstwa w pracowni prof. Andrzeja Seweryna Kowalskiego oraz z projektowania książki w pracowni prof. Stanisława Kluski.

Pedagog, profesor zwyczajny, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w latach 2001–2005.

Zajmuje się malarstwem sztalugowym, akwarelą, grafiką warsztatową i projektową, plakatem, współpracuje z teatrami i wydawnictwami. Wypracował swój własny rozpoznawalny język, syntezy i oszczędności w malarstwie oraz niepowtarzalnego efektu bajkowości w plakacie, którego inspiracją są obrzędy i zwyczaje beskidzkich górali.

Laureat w konkursach na logo, m.in. Aquy S.A. w Bielsku-Białej (1991), Teatru Lalek Banialuka (1994), I Festiwalu Kompozytorów Polskich w Bielsku-Białej (1996), Województwa Śląskiego (2001), Międzynarodowej Konferencji „W kierunku społeczeństwa demokratycznego” pod auspicjami Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku (2008, pierwsza nagroda).
Jest zdobywcą kilkudziesięciu prestiżowych nagród w dziedzinie plakatu i sztuki użytkowej. Są to m.in.: Srebrny Medal na Międzynarodowym Biennale Sztuki Użytkowej w Brnie (1986), Złote Medale na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach (1987, 1999, 2001), nagroda ZPAP (2003), Nagroda Marszałek Senatu RP za plakat z okazji 20-lecia pontyfikatu Jana Pawła II (1998).
W 2001 roku został laureatem nagrody Loża Liderów przyznawanej przez redakcję „Trybuny Śląskiej”. Otrzymał także Nagrodę I st. Prezydenta Katowic, Nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej Ikar, Brązowy Medal Międzynarodowego Triennale Plakatu Teatralnego w Sofii (2001); Nagrodę im. Wojciecha Korfantego oraz Nagrodę im. Karola Miarki (2003); indywidualną Nagrodę Ministra Kultury oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej i Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005). W roku 2007 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych, m.in. w Bielsku-Białej, Poznaniu, Wilanowie; w Japonii, Meksyku, Finlandii (Lathi), USA (w zbiorach ONZ w Nowym Jorku, Bibliotece Uniwersytetu Pensylwanii), Australii (Royal Academy w Sydney), w Watykanie, Bułgarii i Algierii.

Dzieła w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA

Michał Kliś

Byki I

Zobacz »

Michał Kliś

Byki II

Zobacz »

Michał Kliś

Misterium

Zobacz »

Michał Kliś

Zaloty

Zobacz »

Michał Kliś

Czerwony

Zobacz »

Michał Kliś

Pejzaż

Zobacz »

Michał Kliś

Kompozycja 1

Zobacz »

Michał Kliś

Smuga

Zobacz »

Michał Kliś

Pejzaż górski (burzowy)

Zobacz »

Michał Kliś

Wspomnienie IV

Zobacz »

Michał Kliś

Wspomnienie, którego nie było

Zobacz »

Michał Kliś

Oczekiwanie I

Zobacz »

Michał Kliś

Oczekiwanie II

Zobacz »

Michał Kliś

Wspomnienie I

Zobacz »

Michał Kliś

W stodole

Zobacz »