Michał Kliś

Nota biograficzna

Ur.
13.09.1945
Kraj
Polska

Prof. zw. Michał Marian Kliś – grafik, plakacista, nauczyciel akademicki, rektor pierwszej kadencji Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
 

Urodził się 13 września 1945 roku w Bielsku. Łodygowianin. Absolwent bielskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w 1964 roku. Od 1966 do 1969 roku pracował jako kreślarz w Zakładach Przemysłu Wełnianego im. J. Niedzielskiego (późniejszy Welux) w Bielsku-Białej.

Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach w latach 1969–1974 (dyplom główny uzyskał w Pracowni Plakatu prof. Tadeusza Grabowskiego, dodatkowy z projektowania książki u prof. Stanisława Kluski i z malarstwa u prof. Andrzeja S. Kowalskiego; studia z zakresu grafiki warsztatowej odbył u prof.: Andrzeja Pietscha, Wojciecha Krzywobłockiego i Stanisława Gawrona).
Członek ZPAP od 1977 roku (nr legitymacji: 10107).

Od 1974 roku był nauczycielem akademickim i organizatorem nowych placówek dydaktycznych w katowickiej filii ASP w Krakowie: od 1974 roku asystentem w Pracowni Plakatu prof. Grabowskiego, a od końca lat 80. kierownikiem Pracowni Dyplomującej: Projektowanie Komunikacji Wizualnej na kierunku wzornictwo.

W latach 1993–1996 był, a od 1996 roku znów jest Kierownikiem Katedry Wzornictwa Przemysłowego. W roku 1995 uzyskał tytuł profesora w zakresie sztuk plastycznych, a w roku 2000 tytuł profesora zwyczajnego. W latach 1993–1999 pełnił funkcję dziekana katowickiego Wydziału Grafiki, a w latach 1999–2002 – prorektora ASP w Krakowie do spraw filii w Katowicach. W latach 2001–2005 sprawował funkcję rektora usamodzielnionej ASP w Katowicach.

Brał udział w ponad 150 wystawach w kraju i za granicą: m.in. w: Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie, Lahti, Brnie, Trnawie, Ogaki, Tojamie, Tokio, Osnabrück, Paryżu, Ningbo, Korei i Meksyku; Ogólnopolskim Biennale Plakatu w Katowicach i Rzeszowie; wystawach grafiki w Xylon, Brukseli, Genewie, Fryburgu, Olsztynie, Jeleniej Górze, Bielsku-Białej i Katowicach.
Jest autorem projektów znaków graficznych, a także scenografii dla Teatru Lalek „Banialuka” w Bielsku-Białej oraz plakatów: m.in. dla „Banialuki” i Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.
Juror w krajowych i zagranicznych konkursach malarskich na plakat i grafikę projektową, jak również członek rad programowych biur wystaw artystycznych.
Członek KRASP, KRUA, a także Regionalnej Konferencji Rektorów Uczelni Akademickich. Bierze udział w wielu konferencjach, jest również autorem licznych artykułów w fachowych periodykach. Opracował wiele recenzji w przewodach doktorskich i habilitacyjnych, zarówno w zakresie grafiki i malarstwa, jak również wzornictwa i architektury wnętrz oraz postępowań profesorskich.

Za działalność artystyczną otrzymał Srebrny Medal na Międzynarodowym Biennale Grafiki Użytkowej, Brno 1996, Złote Medale na Biennale Plakatu Polskiego, Katowice 1987 i 2001.

Laureat licznych nagród, m.in.: I Nagrody Marszałka Sejmu Alicji Grześkowiak za plakat na 20-lecie pontyfikatu Ojca Świętego, I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Zamkniętym na logo
Konferencji Ministrów Spraw Zagranicznych, III nagrody na Międzynarodowym Triennale Plakatu Teatralnego, Sofia 2001. Odniósł sukces w konkursie na logo Śląska. Jest również laureatem Nagrody Prezydenta Katowic 2001, Nagrody Prezydenta Bielska-Białej „Ikar” 2001, Nagrody Wojciecha Korfantego, Katowice 2003, Nagrody im. Karola Miarki, Katowice 2003, nagrody ZPAP za plakat na XVIII Biennale Plakatu Polskiego, Katowice 2003. W roku 2005 otrzymał Nagrodę Indywidualną Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia artystyczne, dydaktyczne i organizacyjne oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, a także srebrny
medal „Gloria Artis – Zasłużony dla Kultury”. Otrzymał również wiele nagród za malarstwo w konkursach międzynarodowych. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Jego prace znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych w Polsce i za granicą, m.in. w zbiorach  Musée des Arts Décoratifs w Paryżu.

Dzieła w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA

Michał Kliś

Byki I

Zobacz »

Michał Kliś

Byki II

Zobacz »

Michał Kliś

Misterium

Zobacz »

Michał Kliś

Zaloty

Zobacz »

Michał Kliś

Czerwony

Zobacz »

Michał Kliś

Pejzaż

Zobacz »

Michał Kliś

Kompozycja 1

Zobacz »

Michał Kliś

Smuga

Zobacz »

Michał Kliś

Pejzaż górski (burzowy)

Zobacz »

Michał Kliś

Wspomnienie IV

Zobacz »

Michał Kliś

Wspomnienie, którego nie było

Zobacz »

Michał Kliś

Oczekiwanie I

Zobacz »

Michał Kliś

Oczekiwanie II

Zobacz »

Michał Kliś

Wspomnienie I

Zobacz »

Michał Kliś

W stodole

Zobacz »