Teodor Durski

Nota biograficzna

Ur.
1976
Kraj
Polska

Urodzony w 1976 roku w Łodzi. W latach 1998–2003 studiował na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 2003 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem z projektowania dywanu i gobelinu u prof. Mariusza Kowalskiego, poszerzony o malarstwo u prof. Marka Wagnera i grafikę u prof. Andrzeja Smoczyńskiego.
Należy do najciekawszych polskich artystów młodego pokolenia. Jest kilkakrotnym laureatem Nagrody Specjalnej w konkursie im. Władysława Strzemińskiego przyznawanej przez ASP w Łodzi, zdobywcą nagrody regulaminowej na Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach w 2003 roku, III nagrody w IV Ogólnopolskim Konkursie Graficznym „Triennale Tczewskie 2004”, Medalu Honorowego na XII Międzynarodowej Wystawie Małych Form Grafiki w Łodzi w 2005 roku. Brał udział w wielu prestiżowych, ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach.
Najbardziej znaną wizytówką Teodora Durskiego są wielkoformatowe grafiki wykonane w technice serigrafii, które niejednokrotnie obejmują całe przestrzenie wystawowe. Charakteryzują je wyrazisty kontur, syntetyzm formy oraz intensywna kolorystyka – cechy bliższe plakatowi czy malarstwu niż tradycyjnej grafice. Wyróżnia je dbałość o kompozycję i jakość wykonania. Grafiki te niosą ze sobą liczne konotacje semantyczne i możliwości interpretacyjne.

Dzieła w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA

Teodor Durski

Ekleipsis

Zobacz »

Teodor Durski

Nemezis

Z audiodeskrypcją Zobacz »